Relacja z targów TOOLEX, LASERexpo i Wirtotechnologia w Sosnowcu

5

W dniach 30 września – 02 października br. w centrum wystawienniczym Expo Silesia w Sosnowcu odbyły się jednocześnie targi LASERexpo, TOOLEX i WIRTOTECHNOLOGIA. Dlaczego o tym piszę? Bo wbrew nazwom (targi techniki laserowej, obrabiarek i technologii wirtualizacji procesów) pojawiło się tam kilka firm z branży druku 3D/szybkiego prototypowania posiadających jedną lub kilka drukarek na swoim stoisku. Targi odwiedziłem z nadzieją zobaczenia kilku maszyn „drukujących” z metalu oraz obejrzenia innych urządzeń laserowych, więc nie szukałem wszystkich zgłoszonych na liście wystawców związanych z drukiem 3D.

Tuż przy wejściu głównym do hali A rozstawiona była firma 3D MASTER oferująca między innymi oprogramowanie ZW CAD. Na stoisku wystawiono UP!`a oraz robota frezującego w bryle styropianu. Znając wcześniej cenę SolidWorksa, informację o cenie podstawowej wersji programu ZW CAD przyjąłem z pełnym optymizmem. Niestety kwota 999 € to i tak sporo dla „przeciętnego zjadacza chleba”. Ciężko jest płacić za program do projektowania więcej niż się zapłaciło za drukarkę po to, żeby sobie czasem coś wydrukować czy pobawić się. Wędrując po hali A trafiłem na stoisko edgecam Polska, na którym moją uwagę zwróciła biało-czarna drukarka.

Toolex 01

Nie potrafiąc skojarzyć jej z żadnym znanym mi modelem zapytałem jednego z pracowników o informacje na jej temat – okazało się, że jest to nowy produkt jednej z firm działających w grupie z edgecam. Dowiedziałem się, że drukarka będzie dostępna w sprzedaży dopiero za jakiś czas (kilka miesięcy?), gdyż dopieszczają jeszcze szczegóły, m.in. dedykowane oprogramowanie. Wymiary osi XYZ urządzenia to 27 x 27 x 20 cm. Produkt jest dedykowany dla przedsiębiorstw do prototypowania, co nie oznacza, że drukarka nie będzie dostępna dla „użytkowników domowych”.

Toolex 02

Wędrując dalej dotarłem na stoisko PROSOLUTIONS, na którym wystawiona była maszyna Stratasys. Pierwsza myśl, jaka mi przyszła do głowy: „ale mały stół” i poszedłem dalej… Nie wiem jakie stolik miał wymiary, ale po obejrzeniu drukarki 3D na stoisku edgecam i przypomnieniu sobie drukarek z ostatnich Dni Druku 3D nie zrobiło to na mnie żadnego wrażenia. Nie mówiąc już o proporcji między rozmiarami stolika a całego urządzenia.

Toolex 03

Na pobliskim stoisku Solveere był wystawiony Up! i drukarki 3D do żywicy DLP/SLA: Ultra 3SP i Builder Ultra. Można było zobaczyć również wydruki wykonane w FDM jak i z żywic światłoutwardzalnych.

Toolex 05

Toolex 04

Tuż obok wystawił się Cad-Mech z CubeX oraz różnymi wydrukami jak i posterami prezentującymi większe maszyny m.in. do SLA.

W międzyczasie odwiedziłem kilka stoisk, na których można było się spodziewać sprzętu do drukowania z metalu. Niestety kompletnie się zawiodłem… Na stoisku RENISHAW zastałem makietę prawie całej maszyny AM 250 do SLS (prawie, bo brakowało makiety agregatu chłodzącego ze źródłem laserowym). Na jednym z ekranów wyświetlany był film prezentujący proces przygotowania do druku, drukowania itp. Można było również obejrzeć przykładowe wydruki. Muszę powiedzieć, że robią wrażenie, szczególnie grubość, a właściwie „cienkość” ścianek. Niestety wydruki tworzone są na masywnej płycie, od której muszą być odcięte po procesie druku, co wydłuża i komplikuje cały proces wytwarzania. Właściwie odniosłem wrażenie, że makieta drukarki była tylko przystawką do pozostałej oferty RENISHAW. Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania z Krakowa również nie pokazał na swoim stoisku posiadanej AM 250. Lidera w dziedzinie maszyn do SLS/DMLS, firmy EOS nie było wcale na targach, a żadnej z ich maszyn nie zauważyłem u innych wystawców. DMG Mori nie zaprezentowało obrabiarki CNC o nazwie Lasertec 65, umożliwiającej naprzemienne napawanie laserowe i skrawanie naddatków, aby uzyskać równą powierzchnię z zachowaniem założonych wymiarów i tolerancji.

O ile cała impreza targowa jest skierowana do branży metalowej, można powiedzieć, że pod względem technologii druku 3D drukarze „metalowcy” delikatnie mówiąc zostali zaniedbani. To prawda, że drukowanie (kształtowanie przyrostowe) z metali i stopów jest bardziej skomplikowane niż z tworzyw sztucznych, z drugiej jednak strony nie można powiedzieć, że nie ma wcale technologii i maszyn do tego celu. Są, ale niestety jeszcze nie na tych targach.

Udostępnij.

O autorze

Paweł Kalinowski

Inżynier materiałowy i strzelec sportowy. Wielbiciel wszystkich technologii wytwarzania i niszczenia (techniki militarnej). Od połowy 2013 zafascynowany technologiami druku 3D, przyszły drukarz-metalowiec.