W środę informowaliśmy, że belgijski koncern Materialise – największa firma świadcząca usługi druku 3D na świecie ogłosiła rozpoczęcie budowy nowego zakładu produkcyjnego na Bielanach Wrocławskich. Będzie on w całości skoncentrowany na technologii SLS, a ilość maszyn jaka w nim docelowo stanie uczyni z niego największą fabrykę SLS na świecie! Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w konferencji prasowej poświęconej temu wydarzeniu, jak również zobaczyć jak wygląda obecny zakłąd produkcyjny zlokalizowany we wrocławskim Technoparku. Oto krótka relacja z tej wizyty…

Materialise od pewnego czasu reorganizuje swoje struktury na świecie, tworząc w poszczególnych oddziałach tzw. centra kompetencyjne, dedykowane określonej technologii przyrostowej. Centrala w Belgii jest dedykowana stereolitografii (to właśnie tam drukują słynne „Mamuty„), Niemcy drukowi 3D z metalu, Czechy technologii vacuum casting (odlewanie próżniowe), a Polska SLS. Aktualnie we Wrocławiu działa 13 maszyn – 14-ta jest instalowana. Wszystkie z nich to niemieckie drukarki 3D marki EOS.

Wrocławska fabryka realizuje zamówienia z całego świata, a dzienna produkcja wynosi średnio ponad 2000 szt. wydrukowanych detali (ponad 15.000 szt. tygodniowo). Aktualnie pracuje w niej 50 osób – docelowo w nowej fabryce na Bielanach Wrocławskich ma pracować ich ponad setka.

materialise-01

Nowa fabryka ma mieć powierzchnię 10.000 metrów kwadratowych z opcją powiększenia jej o kolejne 2500 m2. Początkowo staną tam maszyny, które są na wyposażeniu obecnego zakładu we Wrocławiu, jednakże z informacji podanych nam na konferencji prasowej wynika, że park maszynowy będzie sukcesywnie powiększany.

Będą to najprawdopodobniej w dalszym ciągu urzadzenia typu SLS, jakkolwiek w trakcie prezentacji komentowano kwestię HP i technologii Multi Jet Fusion, co może sugerować, że firma bierze pod uwagę również inne rozwiązania…?

Otwarcie nowej fabryki jest planowane na kwiecień / maj 2017 r.

materialise-15

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

1 Comment

  1. Tak i jak tu mały może konkurować z takim gigantem? To jak rzucanie się z samym kijem od motyki na Słońce…

Comments are closed.

You may also like

More in News