Microsoft coraz śmielej porusza się w świecie 3D. Standardowa wersja Windows 10 wyposażona jest już domyślnie (przynajmniej na razie) w całkiem niezłe oprogramowanie 3D Builder, a niebawem pojawi się w nim również trójwymiarowa wersja popularnego Painta. Oprócz tego gigant z Redmond jest również właścicielem platformy Remix 3D, na której to znajdziemy wszelkiego rodzaju modele 3D. Portal ten wzbogacony został właśnie o kilka nowych rozwiązań.

Remix 3D to taki Microsoftowy Thingiverse, z tym że z kolorowymi modelami, które bardziej nadają się do wykorzystywania w animacjach 3D niż w druku 3D. Założeniem portalu jest utworzenie społeczności dzielącej się ze sobą różnymi plikami 3D. I tak jest faktycznie, pomimo że strona nie wygląda specjalnie zachęcająco, to z każdym dniem rośnie baza jej użytkowników.

W ostatnim czasie Microsoft wprowadził dwie nowe funkcjonalności nazwane kolejno „Parts” oraz „Remixes”, które pozwalają między innymi na nieco inne spojrzenie na dany model, jak również rozebranie go na czynniki pierwsze (obejrzenie każdego z elementów oddzielnie).

Funkcja „Parts” pojawia się w postaci zakładki, kiedy klikniemy na jakikolwiek, umieszczony w serwisie model. Dzięki niej możemy zobaczyć interesujący nas obiekt (wieloelementowy) podzielony na poszczególne części, z których każdą można obejrzeć oddzielnie. Pozwala to między innymi na wykorzystanie danego elementu w innym projekcie.

„Remixes” to z kolei zakładka, która pokazuje wszystkie projekty, w których występuje oglądany przez nas właśnie model. Pozwala to nie tylko dotrzeć do oryginału, ale ma też za zadanie zainspirować do tworzenia kolejnych przeróbek.

Remix 3D jest ściśle powiązany z Paint 3D. Jeżeli nie wszystkie, to zdecydowana większość umieszczonych tam projektów pochodzi właśnie z popularnego, wzbogaconego o funkcje 3D, programu graficznego Microsoftu. Portal nastawiony jest jednak bardziej na funkcje społecznościowe, a pliki którymi dzielą się użytkownicy nie zaliczają się raczej do grupy praktycznych modeli do druku 3D. Podstawowym założeniem zarówno Remix 3D, jak i Paint 3D jest tak naprawdę wstęp do nauki modelowania 3D.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like