Firma Renishaw wypuszcza nową, trzecią generację swojego systemu AM250 pozwalającego na wydruk z metali w technologii SLM (Selective Laser Melting), w której cieńkie (20 – 100µm) warstwy sproszkowanego metalu są przetapiane i spajane przez wiązkę wysokoenergetycznego lasera włóknowego.

W systemie AM250 starano się zminimalizować koszty, jakie właściciel urządzenia musi ponosić w związku z jego eksploatacją. I tak, zmniejszono zużycie gazu osłonowego, zastosowano wymienne filtry o stosunkowo przystępnych cenach a do nakładania sproszkowanego materiału wykorzystano bardzo wytrzymałe ostrze, które wymaga rzadszego wymieniania niż inne modele.

Przy projektowaniu urządzenia postawiono także na maksymalną łatwość obsługi, dlatego też wszystkie czynności niezbędne do zainicjowania druku oraz czyszczenia drukarki można wywołać z interfejsu dotykowego.

renishaw2

Jedną z flagowych cech systemu AM250 jest możliwość szybkiej zmiany materiału dzięki odczepianemu zbiornikowi. Do wyboru mamy naprawdę szerokie spektrum materiałów:

  • stal nierdzewna 316L i 17-4PH
  • stal narzędziowa H13
  • aluminum AL-Si-12
  • tytan technicznie czysty,
  • tytan 6AI-4V oraz 7Nb
  • stop kobaltu i chromu ASTM75
  • Inconel 718 oraz 625.

Urządzenie posiada stół roboczy o wymiarach 250 x 250 mm. Wysokość wydruku, w zależności od modelu, to 300-600 mm. AM250 posiada spawaną komorę próżniową oraz laser o mocy 200W lub 400W.

W komorze wytwarzana jest na wstępie próżnia, dzięki czemu usuwane jest z niej powietrze i wilgoć. Następnie wnętrze komory wypełniane jest obojętnym gazem osłonowym – argonem. Dzięki takiej procedurze, w systemie AM250 zachowywane jest niskie stężenie tlenu (nawet poniżej 100 ppm), co jest niezwykle istotne przy wykonywaniu wydruków z reaktywnych metali takich jak tytan.

Do przygotowywania modeli do wydruku możemy skorzystać z oprogramowania Marcam Autofab lub Materialise Magics. Pliki wygramy na urządzenie poprzez zabezpieczoną sieć lub bezpośrednie połączenie. AM250 oferuje nam też możliwość wglądu w historię wydruków. Na życzenie urządzenie może zostać dostosowane do wymogów klienta.

Źródło: Engineering.com, renishaw.com

Adela Walczak
Specjalistka w dziedzinie szeroko pojętego Rapid Prototyping'u, kształciła się na kierunkach: Matematyka Stosowana, Product Design Engineering oraz Papiernictwo i Poligrafia. Jest aktualną wicemistrzynią Polski w Curlingu, w przeszłości reprezentowała kraj m.in. na Mistrzostwach Świata.

    Comments are closed.

    You may also like