Włoski producent przemysłowych drukarek 3D FDM, Roboze zaprezentował wielkogabarytową drukarkę 3D ARGO 1000. Posiada największy na rynku obszar roboczy i podgrzewaną komorę. Jest dedykowana do produkcji elementów o objętości aż jednego metra sześciennego z wysokowydajnych tworzyw sztucznych (np. PEEK) i kompozytowych. 

Wraz z premierą urządzenia ARGO 500, o komorze roboczej 500 x 500 x 500 mm, Roboze zaistniało na rynku północnoamerykańskim i stając się z biegiem czasu liderem w segmencie wielkogabarytowych drukarek 3D. Premiera kolejnej drukarki 3D o jeszcze większym obszarze roboczym 1000 x 1000 x 1000 mm, pozwalającej na wytwarzanie przyrostowe z wymagających tworzyw, takich jak PEEK, jest krokiem w stronę transformacji wielkogabarytowego druku 3D. Systemy zastosowane w nowej ARGO 1000 pozwalają na wytwarzanie personalizowanych, przemysłowych części o wielkich gabarytach oraz produkcję wysokoseryjną części na żądanie. 

Drukowanie 3D elementów wielkogabarytowych z wysokowydajnych tworzyw sztucznych

Komora robocza, o największych na rynku wymiarach 1000 x 1000 x 1000 mm jest dedykowana dla przemysłu lotniczego energetycznego, transportowego, MedTech i motoryzacji. Dzięki możliwości wytwarzania z wysokowydajnych materiałów, możliwe jest wytwarzanie lżejszych komponentów o wyższej jakości. ARGO 1000 pozwala na produkcję z zaawansowanych materiałów np. PEEK, Carbon PEEK czy ULTEM AM9085F. Ich wytrzymałość i niska waga pozwolą zastąpić elementy metalowe specjalnie zaprojektowanymi komponentami z tworzyw sztucznych o lepszych właściwościach nawet w wymagających zastosowaniach. 

Włoski producent był jedną z pierwszych firm, które wprowadziły wytwarzanie z PEEK do branży druku 3D, stając się liderem innowacji w tym sektorze. Premiery coraz większych urządzeń, pozwalających na produkcję z wysokowydajnych tworzyw sztucznych pozwala zachować im wysoką pozycję w branży druku 3D. Zastosowane w ARGO 1000 rozwiązania, w postaci autorskiej technologii przekładniowej czy grzanej komory pozwalają na produkcję wysokiej jakości części. Wydruki powstałe na tej maszynie są nawet sześć razy bardziej precyzyjne, niż elementy wytworzone na tradycyjnych drukarkach 3D napędzanych paskiem. Technologie stosowane przez Roboze zapewniają precyzyjną kontrolę procesu. Automatyzacja każdej fazy ustawień i kalibracji pozwala osiągnąć wysoką dokładność i powtarzalność produkowanych części. 

Zdalne narzędzia diagnostyczne oraz możliwość dokładnego monitorowania umożliwiają skrócenie czasu produkcji części. Zarządzanie maszyną może odbywać się zdalnie, w połączeniu z systemami ERP do monitorowania produkcji. Wprowadzane na bieżąco aktualizacje i zmienne parametry oprogramowania pozwalają na ciągłe ulepszanie wydajności urządzenia. Maszyna posiada system samokalibracji głowicy i automatyczne poziomowanie stołu roboczego, co znacznie usprawnia procesy produkcji. 

Co więcej, części drukowane 3D na ARGO 1000 są certyfikowane za pośrednictwem kompleksowego systemu Print Log, który przez stale monitoruje wszystkie parametry procesu. Urządzenie pozwala na podwójne wytłaczanie z użyciem rozpuszczalnych materiałów podporowych i wysokowydajnych polimerów: PEEK, Carbon PEEK, Carbon PA i ULTEM™ AM9085F. 

ARGO 1000 będzie dostępna w sprzedaży w 2022 roku. 

Źródło: www.roboze.com

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like