Nasz dzisiejszy konkurs dobiegł końca. Mimo, iż pora była dość niesprzyjająca (sobota rano!) cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Co zaskakujące – na kilkadziesiąt otrzymanych zgłoszeń, tylko pięć było prawidłowych! Zwycięzcą został Filip Misztal, a prawidłowa odpowiedź w konkursie to: Paweł Ślusarczyk rezygnuje ze stanowiska redaktora naczelnego CD3D i 3DPC. GRATULUJEMY!

Tegoroczny Prima Aprilis na CD3D cieszył się bez dwóch zdań największą popularnością w naszej historii. Pierwszym artykułem tego typu, była opublikowana w 2014 r. historia fikcyjnego senior electronics design managera w MakerBocie, który skopiował rozwiązania podpatrzone w drukarce 3D Krzysztofa Dymianiuka – Cubo, która była prezentowana na forum MojRepRap, tworząc w jej oparciu MakerBota 5-tej generacji. Rok później opublikowaliśmy informację, że Monkeyfab buduje drukarkę 3D o obszarze roboczym… 5 x 5 x 15 metrów i będzie na niej drukować Pałac Kultury. W jednym i drugim przypadku wyszła z tego świetna zabawa i wiele osób dało się “wkręcić“. Mimo to tegoroczna edycja wyniosła zabawę na jeszcze wyższy poziom 😉

Zaczęliśmy od zasłony dymnej w postaci TOP 10 najczęściej czytanych artykułów marca 2016. Potem została odpalona petarda w postaci informacji o mojej rezygnacji z funkcji redaktora naczelnego obydwu naszych serwisów. Cóż, jest ona jak najbardziej prawdziwa, a wszystkie powody i okoliczności z tym związane zostały szczegółowo opisane w artykule. Na wypadek gdyby ktoś nie doczytał – to nie nastąpi z dnia na dzień. Będzie to proces, który już się rozpoczął. Nowy redaktor naczelny już jest na pokładzie i działa, niestety z pewnych powodów jego nazwisko zostanie podane w terminie późniejszym. Mogę jedynie zapewnić, że jest to osoba, której doświadczenie medialne będzie nieocenione w dalszym rozwijaniu naszych portali.

Konsulting prenatalny 03

Kolejnym newsem był konsulting prenatalny 3D. Całkowity fake, chociaż miał pewne podwaliny prawdy. Anna, która wcieliła się w rolę “naukowca“, słynie z doradzania swoim koleżankom i znajomym w kwestiach przygotowania się do ciąży i posiadania dzieci. Każdy ma jakieś hobby – jednym z hobby Anny jest wprowadzanie przyszłych matek w arkana macierzyństwa. Będąc świadkiem jednej z tego typu “konsultacji” Paulina stwierdziła, iż powinniśmy uruchomić kolejny dział w firmie w postaci właśnie “konsultingu prenatalnego“. Ja dodałem do tego “3D” i reszta potoczyła się już samoistnie… Chociaż materiał wyglądał całkiem profesjonalnie, zostawiliśmy w nim całą masę drobiazgów, które jednoznacznie wskazywały na prześmiewczy charakter publikacji (np. spermboty lub wykorzystywanie do pracy Zortraxa Inventure i OLO).

Janusz Wójcik 01

Niestety – i naprawdę bardzo tego żałuję, informacja iż Janusz Wójcik trafił do Ministerstwa Rozwoju to także żart. Gdy pisałem tamten artykuł, prawie sam w niego uwierzyłem. Wielka szkoda, że nic takiego się nie wydarzyło – a nawet jeśli kiedykolwiek się wydarzy, to znając standardy polskiej polityki, na tego typu stanowisko trafi jakiś figurant, znający się bez porównania bardziej na uprawianiu polityki niż technologiach przyrostowych.

z2

Na koniec dość banalny żart, w który nieoczekiwanie wiele osób uwierzyło. Ale to przez Sebastiana… Mój zamysł był taki, aby przygotować ten materiał tak, aby nikt nie miał najmniejszych wątpliwości, że to nieprawda. Niestety Sebastian postanowił zrobić to po swojemu i zdjęcie przewodnie wyszło tak, że nawet ja miałbym wątpliwości co trzymałem naprawdę w rękach? A co do samego Inventure, to oczywiście nic nie dostaliśmy. Zresztą to w jaki sposób „nad Wisłą rodzi się technologiczny gigant„ traktuje swoich klientów, najlepiej oddaje poniższy GIF…

go

I to by było na tyle. Dziękujemy za wspólną zabawę. W przyszłym roku wymyślimy na pewno coś nowego.

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

9 Komentarze

 1. Wczorajszy NEWS był żartem Prima Aprilisowym wymyślonym i opisanym przez Centrum Druku 3D 🙂

  Pragnę jednak bardzo serdecznie podziękować za wszystkie telefony oraz maile, które otrzymałem w związku z nominacją. Mam nadzieję, że ten żart nikogo nie uraził 🙂

  1. Mimo tego Gratuluje !!!

  2. W pierwszej sekundzie też się dałem nabrać i pogratulowałem Januszowi pod postem na fb. Dopiero kiedy zacząłem czytać pozostałe komentarze zorientowałem się jaki mamy dzień :):):) Całkowicie się zgadzam z Pawłem w kwestii co by było gdyby taki doradca faktycznie istniał – pewnie to stanowisko dostałby gość, który świetnie zna się ale np. na hodowli koni w Janowie Podlaskim 😉

 2. to pojechałeś z tą animacją;)

 3. Wklejony zortrax nie miał cienia na biurku po tym można było ogarnąć

 4. Ja bym zrobił taki żart ,że jakiś klient sam sobie zrobił zortraxa , pokazał go sąsiadowi i ten mu powiedział żeby zaczęli je produkować i właśnie dostaliście podróbkę do testów bo produkcja idzie pełną parą i na otarcie łez po Inventure klienci mogą wycofać kasę i ją przekierować na tańsze i lepsze urządzenie 🙂
  Albo że dostaliście Inventure bez naklejki zortraxa z chińskiej fabryki wcześniej niż zortrax zapewniał!!!
  A tak miedzy bogiem a prawdą to czemu jeszcze żaden producent drukarek jeszcze nie wykorzystał spóźnienia zortraxa by wypromować swój produkt ??

  1. Inventure to był samograj… Mieliśmy mnóstwo pomysłów: że dostarczają go w kitach, żeby przyspieszyć wysyłki, albo, że z uwagi na opóźnienia pojawia się możliwość wymiany Inventure na M200 i 56 filamentów 🙂 O tym, że mamy go bezpośrednio z Chin, ale pod inną nazwą też myśleliśmy 🙂

   Generalnie wygrał pierwszy, najprostszy pomysł – tymczasem mnóstwo ludzi i tak w to uwierzyło 🙂 Może po prostu wszyscy są tak bardzo spragnieni Inventure, że tęsknota za nim przysłania Photoshopową rzeczywistość…?

   1. Ty nie dobry człowieku !!! Iluzje zdarłeś z twarzy naiwnych klientów !!! Jak mogłeś 🙂
    Dla mnie szokujące jest to jak można ludzi zbajerować marką ,przecież Zortrax to nie Apple a jednak .
    Swoją drogą klienci bardzo są pobłażliwi tej marce i jest to kolejna rzecz że w dobie internetu pre order tak się rozwija .
    Bardzo fajnie wyszły wasze prima a plisy !!!
    Gratuluje i życzę dalszych sukcesów!!!

 5. Tracę wiarę w ludzi;) Po samym tytule zorientowałem się, że jest prima aprilis, a tu ludzie uwierzyli. Reszty nie czytałem nawet, bo założyłem na początku, że to same żarty. Osobiście dziwię się, że nie wycofałeś jeszcze kasy. Szybciej dostaniesz OLO niż ZI.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować

Więcej w News