FabLab (ang. fabrication laboratory) – to międzynarodowa idea otwartych warsztatów technologicznych, której celem jest wsparcie lokalnej przedsiębiorczości poprzez otwarty dostęp do innowacyjnego oprogramowania i narzędzi. FabLab Łódź realizuje zajęcia edukacji technicznej i praktycznej o zasięgu krajowym. Współpracuje również z innymi krajowymi FabLabami i ruchami wytwórców.

Wczoraj, 24 lutego 2016 r. wystartowała Akademia Prototypowania i Fabrykacji, nowy projekt łódzkiego FabLabu wspierany przez ABB, o którym informowała już Adela w połowie stycznia br. Spośród 94 nowatorskich pomysłów wyłoniono 28 kreatywnych propozycji z dużym potencjałem realizacji. Specjalnie z myślą o rekrutach zmodernizowano i o 25 proc. zwiększono powierzchnię warsztatową FabLabu. W nowym warsztacie powstaną projekty rozwiązań związanych z energią – tematem przewodnim Akademii.

Same projekty nadsyłane podczas rekrutacji Akademii Prototypowania i Fabrykacji (APiF) zaskakiwały swoim zróżnicowaniem i pomysłowością. Zgłoszono m.in.: prototyp balonowej elektrowni wiatrowej, pomysł na trenażer rolkowy do wytwarzania energii przy okazji ćwiczeń fizycznych, koncepcję personalnych mierników przyjętej dawki promieniowania UV, czy projekt systemu zapasowej energii w postaci tekstronicznego plecaka zawierającego akumulator... Oprócz kreatywności jury brało pod uwagę przy wyborze uczestników potencjał wykonawczy ich projektów, doświadczenie i motywację do rozwoju w ramach Akademii.

Frezarka Zdzichu
Frezarka CNC "Zdzichu", konstruktorzy: Michał i Łukasz Ciąćka

W celu przygotowania do realizacji prototypów uczestnicy przejdą szkolenia z dwóch specjalizacji: Prototypowanie i Fabrykacja oraz Elektronika i Programowanie, prowadzone przez ekspertów i specjalistów FabLabu. Zajęcia odbywać się będą w przestrzeni warsztatowej łódzkiego FabLabu, która została wyremontowana i specjalnie wyposażona w nowoczesny sprzęt ufundowany przez ABB.

Dzięki wsparciu ABB warsztat FabLab Łódź został zmodernizowany i rozbudowany o dodatkową powierzchnię. Pojawiły się w nim nowe sprzęty w tym m.in. drukarka 3D, stanowisko laserowe i stanowisko elektroniczne wyposażone w stacje lutownicze, hotair, odsysacze, wytrawiarkę, multimetry i preheater. Ponadto, uczestnicy Akademii będą też mieli dostęp do: pieca do wytopu aluminium i obróbki drewna, frezarki CNC DIY, tokarki TSB-16 i wielu innych urządzeń.

piec fab lab

Piec do wytopu aluminium
Sponsor APiF - ABB, podkreśla, że do realizacji kreatywnych projektów potrzeba oczywiście pasji, ale także wiedzy, dlatego firma ABB zdecydowała się wspierać finansowo projekt. Nie bez znaczenia jest także fakt, że Łódź to jedsno z najważniejszych centrów produkcyjnych w Polsce.

Każda innowacja zaczyna się od pomysłu. Aby ten mógł się zmaterializować potrzeba ustrukturyzowanej wiedzy, narzędzi i doświadczonych osób, które pokierują nas w odpowiednią stronę, pokażą jak pomysł zamienić w prototyp. Wierzymy, że APiF i społeczność FabLab-u to przestrzeń, w której  można tę ścieżkę przejść i wiele się nauczyć.

Piotr Sobczyk, menedżer ds. komunikacji w ABB.

https://www.youtube.com/watch?v=jNqsnFvMv1g

Stanowiska, które najbardziej skupiły naszą uwagę, to oczywiście te związane z drukiem 3D. Urządzeniem, które towarzyszyło znanym nam Ultimakerowi 2 i Zortraxowi M200, była trawiarka do płytek drukowanych, ciesząca się sporą popularnością wśród zwiedzających. Umożliwia ona produkcję niskoseryjną elektroniki - do tworzenia płytek amatorskich. Można wykonać na niej choćby sterownik do drukarki 3D, który po lutowaniu, będzie w pełni funkcjonował. Drukarki 3D dostarczał jeden z partnerów projektu - get3D.

akademia drukarki

Na drugim stanowisku związanym z drukiem 3D wystawiono dwie drukarki 3D wykonane przez uczniów Technikum z Zespołu Szkół Ponadgimnazjamnych nr 20 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, które zostały wykonane samodzielnie w oparciu o  projekt RepRap w ramach zajęć dydaktycznych. Drukują z ABS i PLA.

drukarki technikum

Więcej informacji o Akademii Prototypowania i Fabrykacji znajduje się na stronie projektu: fablablodz.org.

Poznaj sufity napinane

Portal COLORISED to kompleksowe źródło informacji, porad i inspiracji dla osób planujących remonty mieszkań, domów oraz wyposażania wnętrz. Znajdziesz na nim poradniki dotyczące wykończenia wnętrz: sufity napinane PVC, sufity napinane z tkanin, tapety, tapety z tkanin, oświetlenie LED, systemy oświetleniowe LED, podłogi, systemy ogrzewania i wielu innych.

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    1 Comment

    1. Trawiarka, która „umożliwia produkcję elektroniki” – toż to alchemia XXI wieku !

    Comments are closed.

    You may also like