Kanadyjskie studio Custom Prototypes kolejny raz zgarnęło nagrodę na targach AMUG za swój niezwykły projekt, zrealizowany dzięki drukowi 3D. Tym razem zespół podjął się wydrukowania okazałego hełmu nawiązującego do strojów rzymskich legionistów.

Custom Prototypes to zespół inżynierów i projektantów, dzięki którym zaawansowane metody wytwarzania stają się nową dziedziną sztuki. Oferują pomoc w realizacji nawet bardzo nietypowych projektów, niezależnie od stadium zaawansowania. Od ponad 23 lat zajmują się przede wszystkim tworzeniem prototypów dla firm z branży motoryzacyjnej, medycznej, filmowej, dóbr konsumenckich i innych.

Innym ważnym dla Custom Prototypes obszarem działalności jest zdobywanie nagród konkursach na najlepsze projekty zrealizowane dzięki drukowi 3D. W 2016 roku zespół wygrał konkurs na konferencji AMUG w kategorii  Advanced Finishing – zwycięstwo przyniosła im wydrukowana przestrzennie reprodukcja „Gwieździstej nocy” van Gogha. W ubiegłym roku zachwycili wszystkich drukowanym witrażem, który jednak nie zdobył nagrody.

Podczas targów AMUG w bieżącym roku Custom Prototypes znów sięgnęli po zwycięstwo i to we wspaniałym stylu. Nagrodę w kategorii Advanced Finishing w 2018 roku zapewnił im w pełni drukowany przestrzennie, bogato zdobiony rzymski hełm, inspirowany strojami legionistów z I wieku n.e.

Skorupę hełmu stanowi 7 elementów wydrukowanych ze stali nierdzewnej. Wydruki ze stali zostały wypolerowane i pokryte miedzią, niklem, chromem lub złotem. Elementy przypominające kamienie szlachetne wydrukowano techniką SLA z żywic Somos WaterShed XC 11122 oraz Somos Evolve. Wydruki zostały pomalowane i wykończone, by niemal idealnie odwzorować lazuryt, granat, turkus, malachit i karneol. Do wydrukowania pióropusza wykorzystano pilnie strzeżoną przez Custom Prototypes metodę, a wydruk pomalowano ręcznie na czerwono. Wyściółkę hełmu wydrukowano także z materiału Somos Evolve i wykończono w taki sposób, by przypominała skórę krokodyla.

Inspiracją do zrealizowania projektu była historia  o hełmie, którym Kleopatra obdarować miała Marka Antoniusza. Hełm zapewnić miał Antoniuszowi zwycięstwo w Partii i w konsekwencji uchronić Egipt od rzymskiej okupacji. Specjalną ochronę gwarantowały egipskie bóstwa, których symbole znalazły się na hełmie – sokoły nad skroniami są wcieleniem Horusa, dysk nad czołem to znak Izydy, tył zaś zabezpiecza Amon, reprezentowany przez baranie łby. Dodatkowo po bokach umieszczone zostały skrzydlate lwy, a na czubku sfinks z twarzą samej Kleopatry.

Wykonanie hełmu jest niesamowite i z pewnością zasłużyło na nagrodę. Projekt może pozbawiony jest walorów praktycznych, ale jest doskonałym pokazem możliwości druku przestrzennego z metalu (i nie tylko) i na pewno będzie stanowił inspirację dla kolejnych ciekawych projektów.

źródła: www.customprototypes.ca: [1], [2]

Wojtek Lipiński
Chemik (organik) z zawodu i z zamiłowania, student Politechniki Łódzkiej. Entuzjasta klasycznej motoryzacji, nauki i techniki.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D