Site icon Centrum Druku 3D | usługi druku 3D, drukarki 3D, wiedza i informacja

Sculpteo i niskoseryjna produkcja z drukarki 3D

Z założenia, drukarki 3D służą do tworzenia wydruków pojedynczych modeli w celu testowania i oceniania ich pod kątem przyszłej produkcji seryjnej. Innymi słowy, używa się ich do prototypowania nowych rzeczy. Produkcja seryjna na drukarkach 3D mija się z celem z uwagi na czas potrzebny na wykonanie nawet stosunkowo niewielkiej ilości takich samych przedmiotów. Najlepiej przekonali się o tym początkujący producenci drukarek 3D, którzy jak tylko mogą porzucają druk 3D „plastików” na rzecz produkowanych seryjnie komponentów. Tymczasem Sculpteo wyszło z dość ciekawą inicjatywą, która burzy powyższe założenie? A może już tylko stereotyp…?

 Sculpteo to jedna z czołowych firm na świecie oferujących profesjonalne wydruki on-line na zamówienie. O firmie stało się niedawno dość głośno przy okazji nawiązania przez nią współpracy z francuskim Orange`em przy produkcji personalizowanych obudów na smartfony. Tym razem wprowadza kolejny dość innowacyjny produkt do swojej oferty w postaci aplikacji ułatwiającej przygotowywanie produkcji seryjnej wielu takich samych lub podobnych obiektów.

Aplikacja o nazwie Kontrola Druku 3D Serii (ang. „3D Printing Batch Control„) pozwala na automatyczne rozmieszczenie zamawianych obiektów wewnątrz komory roboczej maszyny, a następnie optymalizację utworzonej w ten sposób partii w celu zmniejszenia kosztów produkcji lub zmieszczenia jak największej ilości modeli. Dokładna lista funkcjonalności jest następująca:

Fajne, ale do czego to się może przydać…? Przede wszystkim do produkcji rzeczy, które potrzebujemy w dziesiątkach lub setkach sztuk i dla których nie opłaca się uruchamiać produkcji seryjnej. Innymi słowy jest to np. idealne narzędzie dla agencji reklamowych produkujących gadżety pod konkretne akcje promocyjne lub eventy. Kolejna zaleta to personalizacja – możemy wydrukować 50 – 100 takich samych obiektów różniących się drobnymi detalami lub np. specyficznym grawerem, niemożliwym lub bardzo trudno osiągalnym przy tradycyjnej technice grawerowania.

Wchodzimy tym samym na nowy poziom produkcji rzeczy idąc niejako śladami druku cyfrowego w poligrafii. Nowoczesne maszyny drukujące są zoptymalizowane do druku ulotek, folderów lub nawet książek w nakładach po kilkadziesiąt – kilkaset szt. Powyżej tych ilości druk przestaje być rentowny i bardziej opłaca się przejść na offset. Podobnie sprawa może wyglądać i w tym przypadku, gdzie druk kilkudziesięciu tych samych (lub podobnych) obiektów stanie się równie opłacalny jak np. druk 200 wizytówek lub ulotek na druku cyfrowym.

Co do samej aplikacji, to przypomina mi ona nieco narzędzia do tzw. impozycji w druku offsetowym, gdzie na arkuszach drukarskich rozkłada się drukowane produkcje. Ma to kluczowe zastosowanie przy projektowaniu nietypowych ulotek lub folderów, gdzie projektant może od razu oszacować najbardziej ekonomiczny format pracy – tzn. mieszczący się na najmniejszym arkuszu (np. A1 a nie B1 gdzie przy produkcji idącej w dziesiątki tysięcy arkuszy ma to już znaczenie).

Źródło: www.sculpteo.com

Exit mobile version