Shapeways – jeden z największych dostawców usług druku 3D na świecie, opublikował swój pierwszy całoroczny raport finansowy od czasu wejścia na nowojorską giełdę papierów wartościowych. Firma ogłosiła osiągnięcie przychodów w wysokości 33,6 mln dolarów, co stanowi wzrost o +6% w porównaniu z 2020 r. Shapeways odnotowało również zysk netto w wysokości 1,8 miliona dolarów, co stanowi istotną poprawę wobec straty netto poniesionej w 2020 roku, która wyniosła -3,2 miliona dolarów. Równocześnie z uwagi na utrzymującą się na świecie niepewnością makroekonomiczną – potencjalną presją inflacyjną, wyzwaniami w obszarze łańcuchów dostaw i konfliktem w Europie Wschodniej, władze firmy są bardzo wstrzemięźliwi w kwestii predykcji co uda się osiągnąć w bieżącym roku…

Z analizy przychodów wynika, że ​​w 2021 r. sprzedaż bezpośrednia wyniosła około 76% całkowitych przychodów (25,6 mln dolarów), co oznacza wzrost o +8% rok do roku. Równocześnie w ostatnim kwartale 2021 r. Shapeways osiągnęło przychody w wysokości 8,3 mln USD, o -5% mniej niż w tym samym okresie w 2020 r. Firma kontynuowała jednak rozwój oferty w zakresie wytwarzania addytywnego, wprowadzając nowe technologie i materiały, jednocześnie coraz bardziej koncentrując się na rynku średnich i małych przedsiębiorstw.

Nieznacznie równoważyły ​​to przychody ze sprzedaży przez platformę e-commerce w postaci platformy dla właścicieli sklepów sprzedających swoje produkty klientom z poziomu Shapeways. W 2021 r. sprzedaż tym kanałem wyniosła około 24% przychodów, co oznacza spadek o -2% rok do roku.

Chociaż w ostatecznym rozrachunku rok 2021 był udany, warto przypomnieć, że w trzecim kwartale firma wygenerowała o tyle niskie przychody, że została zmuszona do obniżenia swoich prognoz na cały rok obrotowy 2021, zmniejszając je aż o -25%, z 44 mln USD do 32,5-33,5 mln dolarów. To nie spotkało się z entuzjazmem inwestorów – akcje Shapeways spadły o -28% do kwoty 4,96 dolarów za akcję. Podczas telekonferencji podsumowującej publikację wyników finansowych za 2021 r., dyrektor finansowa Jennifer Walsh ostrzegła przed wspomnianą we wstępie utrzymującą się niepewnością makroekonomiczną. Z tego powodu zarząd Shapeways postanowił nie przedstawiać całorocznych prognoz finansowych na 2022 r.

Shapeways oferuje obecnie jedenaście technologii druku 3D i ma w ofercie około 100 materiałów i technologii wykończenia wydruków 3D. Na przestrzeni lat holendersko-amerykańska marka z siedzibą w Nowym Jorku dostarczyła ponad 23 miliony części do około miliona klientów w ponad 175 krajach. Niedawno Shapewyas rozpoczęło wdrażanie szerokiej gamy maszyn Desktop Metal, oczekując że drukarki 3D tego producenta odegrają znaczącą rolę w rozwoju. Oprócz trzech nowych maszyn Desktop Metal, które są obecnie w użyciu, Shapeways przewiduje wdrożenie do końca roku do ośmiu dodatkowych drukarek 3D tego producenta, wierząc że mogą one stać się istotnym źródłem przychodów dla firmy.

Źródło: www.shapeways.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like