Shapeways otrzymuje 30 mln $ dofinansowania m.in. od HP Ventures

0

Shapeways – jedna z największych firm świadczących usługi druku 3D na świecie, otrzymała 30 mln $ dofinansowania od trzech instytucji finansowych, w skład których weszo m.in. HP Ventures. Pozostałą dwójką nowych inwestorów zostało: holenderski INKEF Capital oraz Presidio Ventures, należące do tokijskiego Sumitomo Corporation. Dołączają one do dotychczasowego grona inwestorów w postaci Andreesen Horowitz, Union Square Ventures, Index Ventures i Lux Capital. Jest to bardzo duże wzmocnienie dla Shapeways, które ugruntowuje tym wydarzeniem swoją silną pozycję na rynku profesjonalnych usług druku 3D.

Shapeways powstało w 2008 roku, tworząc platformę on-line, za pomocą której można nie tylko zamawiać wydruki 3D lecz również otworzyć własny sklep z wydrukami w ramach platformy. Projektanci z całego świata umieszczają na Shapeways swoje projekty 3D, a platforma drukuje je na zamówienie. Jest to obok i.materialise i Sculpteo jedna z największych tego typu firm na świecie. Firma ma swoją siedzibę na nowojorskim Manhattanie, a fabryki i biura na Long Island City, w Seattle i holenderskim Eindhoven. Pozycja Shapeways jest na tyle silna, że firma została zaproszona przez Microsoft do 3MF Consortium – grona firm, które pracują wspólnie nad nowym formatem pliku do druku 3D – 3MF.

W ramach wsparcia udzielonego przez nowych inwestorów, w skład zarządu Shapeways wszedł Robert Jan Galema z INKEF Capital, który wesprze firmę swoim doświadczeniem biznesowym i szerokimi kontaktami. Jednakże z punktu widzenia rozwoju technologicznego firmy, dużo ważniejszym wydaje się być dołączenie do niej funduszu inwestycyjnego HP.

HP, które w zeszłym roku zaprezentowało swoją pierwszą drukarkę 3D drukującą w technologii Multijet Fusion (druk 3D ze sproszkowanych polimerów, dodatkowo barwionych w pełnym kolorze w trakcie całego procesu), bardzo aktywnie wkracza w branżę druku 3D. Teraz wydaje się być oczywistym, iż nowa technologia będzie testowana m.in. przez Shapeways, z którym HP współpracuje już w ramach w/w 3MF Consortium.

Jakby na to nie spojrzeć, przed Shapeways rysuje się świetlana przyszłość.

Źródło: www.3dprint.com

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.