Amerykańskie Shapeways to obok belgijskiego Materialise i francuskiego Sculpteo największa firma świadcząca usługi profesjonalnego druku 3D on-line. W zeszłym tygodniu opublikowałem artykuł przedstawiający sposób w jaki są realizowane zamówienia w tej firmie, dziś powracam z kolejnym newsem na jej temat. Shapeways posiada olbrzymi wachlarz możliwości jeśli chodzi o technologie druku 3D oraz materiałów z jakich korzysta. Od tego tygodnia do listy można dopisać pełnokolorowy plastik!

Do niedawna druk 3D w kolorze był zarezerwowany wyłącznie dla technologii CJP („Color Jet Printing„), czyli obiektów drukowanych z proszku gipsowego, kolorowanego w trakcie nanoszenia i spajania jego kolejnych warstw oraz druku 3D z papieru na maszynach MCora. Od zeszłego roku dołączyły do tego pełnokolorowe polimery, jakie można drukować przy użyciu maszyny ProJet 4500 z 3D Systems oraz kolorowe żywice drukowane w technologii PolyJet na maszynie Objet 500 Connex 3 ze Stratasysa. Choć nie zostało to nigdzie napisane wprost, wydaje się oczywistym, iż Shapeways do swojego arsenału maszyn dokooptowało właśnie ProJeta 4500.

Dzięki temu, już wkrótce będzie można zamawiać modele, które będą miały prezencję i odwzorowanie kolorów na tym samym poziomie co w przypadku modeli gipsowych, lecz będą bardziej wytrzymałe – a przede wszystkim elastyczne, za sprawą nowego rodzaju użytego materiału. Będzie miało to fantastyczne wykorzystanie w przypadku wszelkiego rodzaju figurek, zabawek czy obudów na telefony.

Nowy materiał zostanie udostępniony na początek wybranym projektantom do testów, dopiero po zebraniu feedbacku od nich, materiał trafi do pełnej oferty Shapeways (tak jak miało to miejsce w przypadku materiałów elastycznych w zeszłym roku). Ceny materiału w okresie testowym  wynoszą: 3$ + 2$ za każdy cm3.

Źródło: www.shapeways.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D