Siedem najdziwniejszych rzeczy wydrukowanych w 3D (na razie)

0

Od kiedy drukarki 3D przestały być niedostępne dla zwykłych użytkowników i pojawiło się wielu entuzjastów-amatorów zaczęły powstawać projekty… mniej normalne. Właśnie takie zestawienie siedmiu dziwnych druków 3D prezentujemy poniżej…

Na miejscu 7… plastikowy pistolet.

O tym było głośno wszędzie i chyba nie ma Co się rozpisywać… Po próbach z drukowaniem części do broni, niejaki Cody Wilson wydrukował cały pistolet. Oczywiście później udowodnił, że pistolet strzela z amunicji 0.38. Jednak po przerobieniu i załadowaniu większego kalibru pistolet eksplodował.

Cody Wilson Źródło: www.forbes.com

Cody Wilson
Źródło: www.forbes.com

Na miejscu 6…  skrzypce.

No cóż, może nie jest to najdziwniejsza rzecz jak się to słyszy, ale widok tych skrzypiec już nie ma nic wspólnego z normalnością. Projekt wygląda trochę jak praca pijanego artysty Papier mâché. Grać grają, to wydobywające się dźwięki można porównać do fałszowania…

Na 5… maska pośmiertna.

Nie tak dawno odnaleziono szczątki Henryka III króla Anglii. Caroline Wilkinson z Universitu Dundee odrestaurowała z kolegami kości nieboszczyka. Po stworzeniu cyfrowej kopii kości została utworzona również cyfrowa skóra. Następnie projekt został wydrukowany i możemy podziwiać twarz króla sprzed 500 lat.

Źródło: i.livescience.com

Na 4 miejscu… Ludzkie komórki macierzyste.

Urządzenie pracuje wykorzystując żywe, embrionalne komórki macierzyste, których właściwości pozwalają w rozwój dowolnych tkanek. Drukarka jest tak czuła, że może formować ciągi pięciu komórek bez uszkadzania ich. To taki pierwszy kroczek do druku narządów człowieka. Może to całkowicie odmienić transplantację.

Na miejscu 3… ludzka czaszka (prawie cała).

Kiedy drukowanie organów to jeszcze pieśń przyszłości to lekarze już potrafią wykorzystywać drukarki 3D do leczenia ludzi. W marcu tego roku chirurdzy wymienili choremu 75% czaszki na plastikową protezę wydrukowaną w 3D. Oxford Performance Materials, firma która stworzyła czaszkę, planuje tworzyć kolejne biokompatybilne implanty ludzkiego ciała.

Na miejscu 2… bioniczne ucho.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Princeton stworzyła bioniczne ucho, wykonane z komórek łydki, żelu polimerowego i nanocząstek srebra. Tak powstały organ może odebrać sygnał radiowy poza zasięgiem ludzkiego słuchu.

Naukowcy wydrukowali żel do przybliżonego kształtu ucha i hodowali komórki na tej matrycy, aby stworzyć coś odpowiednio biologicznego. Wraz z nanocząsteczkami srebra tworzy „antenę” do przenoszenia tych sygnałów radiowych, które mogą być następnie przeniesione do ślimaka, części ucha, która przekłada dźwięki na sygnały dla mózgu. Na razie naukowcy nie planują wszczepiać tego sztucznego organu, ale pewnie kiedyś to nastąpi.

A zwycięzcą jest… płód.

źródło: i.livescience.com

Jeśli nie możesz się doczekać, aby zobaczyć, jak twoje dziecko będzie wyglądać, to uderz do japońskiej firmy Fasotec. Użyła ona rezonansów pola magnetycznego (MRI) do zobrazowania rozwijającego się płodu w łonie matki i przekształciła je w model 3D. Z tego modelu można wydrukować przycisk do papieru ze swoim nienarodzonym dzieckiem. Płód z białego tworzywa, jest zatopiony w przezroczystym tworzywie sztucznym. Fasotec za stworzenie takiej pamiątki z okresu płodu liczy sobie około 975 dolarów, nie wliczając kosztów MRI.

DODAJ KOMENTARZ:

Leave A Reply