W zeszłym tygodniu informowaliśmy o sukcesie Siemensa, który z powodzeniem przeprowadził testy wytrzymałościowe i wydajnościowe łopatek turbin gazowych, wydrukowanych w całości z metalu. Był to prawdziwy krok milowy w obszarze wykorzystania technologii przyrostowych, w produkcji finalnych elementów urządzeń przemysłowych. Łopatki zostały wykonane w dwóch wersjach – o konwencjonalnym kształcie oraz o skomplikowanej geometrii i całkowicie zmienionej i ulepszonej metodzie chłodzenia wewnętrznego.

Łopatki zostały i zostały przetestowane w warunkach maksymalnego obciążenia silników, tj. 13.000 obrotów na minutę oraz temperatury pracy na poziomie 1250°C. Pracowały w turbinie gazowej Siemens SGT-400 o mocy 13 megawatów. Przy pełnym obciążeniu, każda z łopatek poruszała się z prędkością ponad 1600 km/h i była poddana obciążeniu 11 ton. Pracowała w środowisku gazowym o temperaturze 1250°C, będąc chłodzona powietrzem w ponad 400°C.

Wydrukowano je z wysokiej jakości polikrystalicznego stopu niklu, w technologii druku 3D z metalu. Siemens opublikował infografikę obrazującą jak przebiega ten proces. O ile dla zaawansowanych czytelników portalu, tego typu informacje są dość oczywiste – dla wielu okażą się z pewnością niezwykle przydatne.

Najpierw przygotowywany jest plik CAD, który jest następnie eksportowany do oprogramowania drukarki 3D.

Na stole roboczym drukarki 3D jest rozsypywana pierwsza warstwa sproszkowanego metalu – w tym przypadku jest to stop niklu.

Wiązka lasera spieka selektywnie proszek, tworząc pierwszą warstwę modelu.

Następnie stół jest obniżany o kilka mikrometrów.

Warstwa po warstwie, stół jest zasypywany proszkiem, który jest spiekany laserem.

Przy każdej warstwie laser oznacza kontur drukowanego detalu.

Na sam koniec procesu, detal jest oczyszczany z proszku i przechodzi do etapu postprocessingu.

Infografika jest dostępna pod tym adresem. Poniżej możecie zobaczyć także jak wygląda w rzeczywistości proces druku 3D z metalu na maszynach typu SLM:

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

1 Comment

  1. Pracowałem z bardzo podobnymi łopatkami. Generalnie otwory w takiej części wykonuję się na maszynach EDM. Najbardziej problematyczny jest fakt że do końca nie wiadomo jak sprawdzić czy otwór jest przebity. Cześć jest tak zbudowana że nie można w żaden sposób podejrzeć. Jedyna metoda by sprawdzić to przepuszczenie przez rentgen. Ciekawe czy przepływ powietrza na każdej sztuce jest powtarzalny i nie zdziwię się jak w przyszłości otrzymamy podobną informację tyle że od General Electric 🙂

Comments are closed.

You may also like