Siemens to koncern działający w wielu branżach przemysłowych jak energetyka, transport, automatyka czy telekomunikacja. Firma od dłuższego czasu interesuje się zaawansowanymi technologiami (w tym drukiem 3D), które mogłaby zastosować w swoich procesach produkcyjnych. Z tego powodu przejęła 85% udziałów w brytyjskiej firmie Materials Solutions.

Materials Solutions powstało w 2006 r. Specjalizuje się przede wszystkim w metodzie SLM (selective laser melting) oraz produkowaniu części używanych w przemyśle lotniczym, paliwowym czy motoryzacyjnym. Pozostałe 15% udziałów będzie należało do założyciela i CEO SM – Carla Branchera.

Od sierpnia 2015 projekty średnio i długoterminowe Siemensa stanowią 14% inwestycji firmy.

Dzięki pozyskaniu Materials Solutions jesteśmy w stanie poszerzyć naszą wiedzę z dziedziny materiałów i technologii przyrostowych, zwłaszcza jeśli chodzi o stopy, które można poddawać działaniu bardzo wysokich temperatur. Mocną stroną tej firmy jest możliwość wytwarzania modeli o naprawdę dobrej jakości w krótkim czasie. Z tego powodu Materials Solutions wpasowuje się idealnie w naszą wizję rozwoju i stosowania zaawansowanych technologii w naszym Dziale Energii i Paliw.

Willi Meixner, CEO Działu Energii i Paliw, Siemens

Siemens inwestował już wielokrotnie w technologie przyrostowe. Używał druku 3D do szybkiego prototypowania, w tym do produkcji niewielkich mieszadeł paliw, stosowanych w turbinach gazowych o wysokiej mocy. W szwedzkim oddziale firmy w Finspång z technologii przyrostowych korzysta się od 2009 roku. W lutym 2016 powstał również specjalny budynek, w którym wykonuje się specjalistyczne wydruki 3D z metalu. Inwestycja Siemensa w Materials Solutions pokazuje, że firmie zależy wyjątkowo na rozwoju technologii przyrostowych w Europie.

Jesteśmy naprawdę dumni z tego, że od teraz jesteśmy częścią Siemensa. Jestem pewny, że nasze doświadczenie i wiedza przyczynią się pozytywnie do realizacji strategii Siemensa związanej z technologiami przyrostowymi. Służymy naszą wiedzą oraz usprawniamy łańcuchy dostaw najbardziej zaawansowanych technologicznie firm. Produkujemy części bazując na modelach 3D stworzonych w CAD, używając specjalistycznego oprogramowania, laserów oraz sproszkowanych metali.

Carl Brancher, CEO of Materials Solutions

Siemens współpracował również z HP podczas tworzenia oprogramowania do profesjonalnych drukarek 3D. Jest znany również z projektów prowadzonych z Local Motors, dotyczących produkcji robotów oraz pojazdów. Jeśli inwestycja okaże się słuszna, to którą z firm z branży 3D spróbuje przejąć jako następną?

Źródło: 3ders.org

Paulina Winczewska
Germanistka, pasjonatka nawet najdziwniejszych i najtrudniejszych języków obcych oraz podróży i eksperymentów kulinarnych. Tłumaczka, która nie boi się nowych technologii i gadżetów. Wolny czas spędza zazwyczaj na pływalni.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News