Swinburne University of Technology stworzy pierwsze w Australii laboratorium wdrożeniowe zgodne z ideą technologii 4.0. Laboratorium zajmie się przede wszystkim dostosowaniem do skali przemysłowej nowatorskiej technologii druku 3D kompozytów węglowych. Swinburne ściśle współpracuje z austriacką firmą Fill, twórcą technologii. Finansowe wsparcie, w postaci grantu wartego 85 mln euro, zapewnił Siemens.

Koncepcja czwartej rewolucji przemysłowej, czyli rozwoju tzw. przemysłu 4.0, zyskuje na popularności. Trudno ją jednoznacznie zdefiniować, ale ogólnie polega na kompleksowej cyfryzacji i automatyzacji produkcji z wykorzystaniem zaawansowanych technologii wytwarzania, w tym druku 3D. W obrębie Swinburne University of Technology, zlokalizowanego w Melbourne, powstała niedawno współfinansowana przez Siemensa „Fabryka Przyszłości” (Factory of the Future), ukierunkowana na rozwój technologii produkcyjnych w duchu przemysłu 4.0. Na utworzenie unikatowego w skali świata obiektu koncern przeznaczył 135 mln dolarów australijskich (ponad 85 mln euro wg obecnego kursu).

Teraz Swinburne rozpoczyna współpracę z firmą Fill, która działa w obszarze produkcji elementów z metali, tworzyw sztucznych, drewna i kompozytów dla różnych gałęzi przemysłu. Australijski uniwersytet planuje wykorzystać opracowaną przez austriacką firmę technologię wytwarzania kompozytów opartych na włóknie węglowym i dostosować ją do produkcji na skalę przemysłową. Nowa metoda, nazwana Multilayer 3D prinitng (nie podano szczegółów technicznych), pozwolić ma na ograniczenie kosztów wytwarzania kompozytowych części przy zachowaniu najwyższej jakości.

Kompozyty oparte na włóknie węglowym cenione są ze względu na bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną i niewielką masę wykonanych z nich elementów. Wielkoskalowa produkcja takich materiałów jest jednak ograniczona z powodu czasochłonności i wysokiego koszt. By zademonstrować praktyczne zastosowanie nowej metody wytwarzania kompozytów (która jest tylko jednym z etapów otrzymania gotowych części), laboratorium Swinburne współpracować będzie z producentami i odbiorcami elementów z włókna węglowego. Jednym z nich jest Multimatic, który pomoże w poszukiwaniu zastosowań nowej technologii do produkcji elementów dla przemysłu motoryzacyjnego.

Fabryka przyszłości zajmuje się nie tylko nową technologią produkcji kompozytów. Swinburne współpracuje z wieloma firmami w Australii i na świecie, współtworząc wyjątkowe laboratorium wdrożeniowe dla różnych rozwiązań przemysłu 4.0. Według wizji twórców, dzięki nowej placówce Australia będzie mogła przeistoczyć się z producenta surowców w lidera branży hi-tech.

źródło: www.swinburne.edu.au

Wojtek Lipiński
Chemik (organik) z zawodu i z zamiłowania, student Politechniki Łódzkiej. Entuzjasta klasycznej motoryzacji, nauki i techniki.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D