Sinterit, krakowski producent drukarek 3D drukujących w technologii SLS – Lisa, pozyskał 1,1 mln € od niemieckiej firmy FIT AG, specjalizującej się w świadczeniu profesjonalnych usług druku 3D, produkcji addytywnej oraz szybkiego prototypowania. Otrzymane środki mają pomóc Sinteritowi w rozwoju sieci sprzedaży i dotarcie na nowe rynki.

Sinterit pozyskał pieniądze poprzez emisję nowych udziałów. Szczegółowe warunki inwestycji nie zostały ujawnione, wiadomo jednak, że Sinterit pozostanie niezależną firmą, a FIT AG nie objął żadnego miejsca w zarządzie.

Tak transakcję komentuje Carl Fruth, CEO FIT AG:

Od czasu do czasu wspieramy start-upy działające w branży druku 3D, kiedy jesteśmy przekonani, że zarówno produkt, jak i kadra zarządzająca odniesie sukces. Przykładem może być wsparcie jakiego udzieliliśmy Wiivv (start-up zajmujący się produkcją spersonalizowanych wkładek do butów w technologii druku 3D). Teraz z przyjemnością pomagamy firmie Sinterit zdobyć światowe rynki z ich wspaniałymi maszynami.

Paweł Szczurek – CEO Sinterit komentuje inwestycję FIT AG w następujący sposób:

Jesteśmy niesamowicie dumni i podekscytowani z faktu, że firma FIT AG zdecydowała się zostać naszym partnerem biznesowym. Zarówno jej kapitał, jak i wiedza oraz doświadczenie w dziedzinie wytwarzania przyrostowego zdecydowanie pomoże nam w rozszerzeniu naszej działalności na nowe rynki oraz w tworzeniu nowych, wspaniałych produktów dla naszych klientów.

Sinterit został założony w 2014 r w Krakowie, gdzie od ponad dwóch lat rozwija produkcję swoich drukarek 3D – Lisa. W przeciwieństwie do znakomitej większości polskich producentów produkujących drukarki 3D w technologii FDM, Sinterit od początku postawił na SLS, tworząc jego niskobudżetową wersję. Firma zdobyła szereg nagród – Formnext Startup Challenge w 2015, FabCon 3.D Start-up Award w 2016, z kolei Sinterit Lisa otrzymała tytuł Najlepszej Nowej Polskiej Drukarki 3D Roku 2015 w plebiscycie CD3D. W tym samym roku, firma zajęła też drugie miejsce w kategorii Najlepszej Nowej Polskiej Firmy Roku 2015.

FIT AG to założona w 1995 r. firma, dostarczająca usługi związane z szybkim prototypowaniem, wytwarzaniem przyrostowym oraz projektowaniem przyrostowym (ADM). Dochód Grupy w 2016 roku wyniósł 24 miliony € i był o 40% wyższy w stosunku do roku poprzedzającego. FIT zatrudnia 250 osób, większość z nich w kwaterze głównej firmy w Lupburgu w Niemczech. Oprócz tego, Grupa FIT ma swoje filie w Hamburgu (Niemcy) i Bostonie (USA).

Źródło: materiały prasowe

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

2 Comments

  1. I fajnie, bo produkt warty doinwestowania! Niech się rozwijają szeroko.

  2. warto wspomniec ze FIT AG. to jedna z wiekszych drukarni i tworca Netfabba https://fit.technology/history.php

Comments are closed.

You may also like

More in News