Dziś został oficjalnie uruchomiony Otwarty Klaster Biodruku 3D – największa tego typu instalacja dedykowana świadczeniu kompleksowych usług naukowo-badawczych w oparciu o biodrukowanie przestrzenne. Operatorem i właścicielem Klastra jest CD3D Medical, a partnerem projektu łódzki Bionanopark, w siedzibie którego został on zlokalizowany. Sercem instalacji jest 21 biodrukarek 3D marki SKAFFOSYS, zaprojektowanych i wyprodukowanych w Polsce przy udziale CD3D Medical.

Do tej pory w kraju biodrukarki 3D były albo dostarczane przez zagranicznych producentów, albo tworzone samodzielnie przez pracowników naukowych wybranych instytucji, realizujących na ich bazie własne projekty badawcze. SKAFFOSYS to pierwsza komercyjna drukarka 3D, dedykowana do realizacji zewnętrznych projektów na indywidualne zamówienie.

Nazwa SKAFFOSYS pochodzi od słów “scaffold systems” (systemy rusztowań), tj. trójwymiarowych struktur powstałych na bazie materiałów hydrożelowych, na których można np. hodować komórki. Urządzenie wykorzystuje w pracy głowicę drukującą w formie strzykawki o objętości 5ml. Ekstruzja następuje w sposób mechaniczny – materiał jest nakładany na szalkę laboratoryjną umocowaną na stole roboczym. Możliwe jest również bioplotowanie materiału do mikropłytek.

Specyfikacja techniczna urządzenia:

  • technologia: mechaniczna ekstruzja materiałów żelowych
  • wymiary urządzenia: 305 x 325 x 400 mm
  • maksymalny obszar roboczy: 170 x 125 x 80 mm
  • rodzaje materiałów: półpłynne, żelowe i hydrożelowe
  • dokładność procesu: 0.2 mm
  • liczba głowic drukujących: 1
  • typ głowicy drukującej: strzykawka o objętości maksymalnej 5 ml
  • oprogramowanie sterujące: CURA i Repetier Host w oparciu o autorskie profile materiałowe i dedykowane do specyfiki procesu druku 3D zmiany
  • komunikacja: karta SD.

Urządzenia w aktualnej wersji są oznaczone sygnaturą “Lite“. Zostały zaprojektowane i wyprodukowane na potrzeby własne CD3D Medical. Z biegiem czasu będą rozbudowywane i poszerzane o nowe moduły i funkcjonalności, w zależności od wyzwań stawianych przez projekty, jakie będą na nich realizowane.

Zobacz więcej: www.skaffosys.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Comments are closed.

You may also like