ŠKODA AUTO wykorzystuje technologię druku 3D do produkcji komponentów, części zamiennych i narzędzi wykorzystywanych na liniach produkcyjnych aut. Czeski producent samochodów zwiększa elastyczność i wydajność swojej produkcji i logistyki, korzystając z farmy druku 3D opartej na systemach lokalnego producenta drukarek 3D – PRUSA Research. Konfederacja Przemysłu Republiki Czeskiej (Svaz průmyslu a dopravy České republiky) uznała projekt „Bardziej elastyczny dzięki farmom druku 3D” za jedno z pięciu najbardziej innowacyjnych zastosowań Przemysłu 4.0 w ubiegłym roku w Czechach.

ŠKODA AUTO używa drukarek 3D Prusa m.in. do produkcji prototypów w swojej hali pilotażowej. Druk 3D z tworzyw sztucznych znajduje zastosowanie w szczególności w działach utrzymania ruchu, jak również w Centralnej Służbie Technicznej do produkcji narzędzi i części zamiennych oraz do testowania nowych materiałów. Ponadto technologia wykorzystywana jest do produkcji wyrobów jednorazowych i małych serii.

Obecnie w dziale produkcji i logistyki ŠKODA AUTO znajduje się 50 drukarek 3D, połączonych ze sobą dedykowaną siecią dla grupy roboczej odpowiedzialnej za druk 3D z tworzyw sztucznych. Technologia umożliwia elastyczne wytwarzanie niezbędnych narzędzi lub przeprowadzanie napraw w krótkim czasie. Oznacza to, że czas realizacji potrzebnych narzędzi i części zamiennych jest znacznie krótszy i nie ma potrzeby utrzymywania zapasów. Wydrukowane części są dodawane do bazy danych, co pozwala na ich powielanie lub adaptację w dowolnym momencie.

Źródło: materiały prasowe ŠKODA AUTO

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like