Branża druku przestrzennego stale opracowuje innowacyjne rozwiązania, by wspierać liczne gałęzie gospodarki – począwszy od tych najbardziej oczywistych jak przemysł, motoryzacja, czy lotnictwo, po mocno niszowe i specjalistyczne, jak medycyna regeneracyjna, produkcja elektroniki, czy rechabilitacyjne produkty użytku codziennego. Obszarem w który druk 3D wkracza coraz częściej jest także branża budowlana – i nie chodzi tu o popularny w mediach głównego nurtu wątek „drukowanych w 3D budynków”, lecz tworzenie również unikalnych i specjalistycznych aplikacji. 20 października 2021 r., podczas targów Dni Druku 3D w Kielcach, premierę będzie miała pierwsza polska technologia druku 3D dla budownictwa: SkribiArt, łącząca w niepowtarzalny sposób techniczną precyzję i artystyczną estetykę.

Zastosowanie w druku przestrzennym różnorodnych materiałów pozwala odpowiadać na potrzeby coraz szerszego wachlarza odbiorców. Dobrze znane są możliwości druku z zastosowaniem np. tworzyw sztucznych, żywic lub proszków metalu. Wynalazcy branży druku 3D i technologii addytywnych wciąż szukają jednak sposobów, jak wykorzystać inne materiały, a tym samym skierować się do nowych rynków.

Firma 3dArtech skoncentrowała się na masach tynkarskich i ceramicznych, co pozwoliło opracować innowacyjne rozwiązania dla budownictwa i architektury – technologię SkribiArt. Obejmuje ona:

  • innowacyjną w skali świata hybrydową drukarkę 3D, wykonującą elementy naścienne i wolnostojące o właściwościach ognioodpornych, akustycznych i dekoracyjnych
  • trzy linie produktowe
  • oraz autorskie oprogramowanie dla projektantów.

Wyróżnikiem SkribiArt jest dążenie do połączenia technicznej precyzji i artystycznej estetyki. Drukarka 3D realizuje projekty z idealną dokładnością, a jednocześnie jej produkty nie są identyczne – autorski sposób nakładania mas i ich fizyczne właściwości mają za zadanie odtworzyć wrażenie pracy ręcznej, również poprzez nierówności i zróżnicowanie form.

Produkty SkribiArt są dostępne w trzech liniach: SkribiDecor, SkribiAcoustic i SkribiEko. Każda linia odpowiada na inne wymagania, posiada inne właściwości i przeznaczenie. Wszystkie produkty SkribiArt łączy jednak technologia tworzenia, innowacyjna myśl techniczna oraz możliwość dostosowywania produktów do konkretnych potrzeb projektowych.

SkribiDecor powstała szczególnie z myślą o estetyce budynku. To linia paneli dekoracyjnych, która pozwala przenosić na elewacje i ściany wewnętrzne projekty artystów, grafiki lub zdjęcia, zarówno w niewielkiej skali, jak i wielkoformatowo. Efekty wizualne opierają się na wykorzystaniu koloru, formy, rysunku i światłocieni. Można je tworzyć w jednej z pięciu technik artystycznych, które powstają dzięki autorskim głowicom.

Linia SkribiAcoustic obejmuje przestrzenne panele i ustroje o właściwościach akustycznych: przepuszczają, pochłaniają lub rozpraszają dźwięk. Wyróżniają je charakterystyczne perforacje/struktury złożone z kanałów akustycznych. Długość kanałów można dostosować do danego projektu, aby tłumić dźwięki o wskazanych częstotliwościach. Zewnętrzna, frontowa warstwa produktów daje natomiast duże możliwości dekoracyjne.

SkribiEko to natomiast linia produktów dla mniejszych mieszkańców globu – gliniane formy w duchu zrównoważonej architektury zapewniają schronienie dla owadów, ptaków i małych zwierząt.

Częścią technologii SkribiArt jest też SkribiPlan, autorskie oprogramowanie dla projektantów, do samodzielnego przygotowania kompozycji. Pozwala tworzyć struktury oraz efekty wizualne głównie dla produktów z linii SkribiDecor.

Jak prezentuje się technologia SkribiArt? Można się o tym przekonać już niebawem. Premiera odbędzie się 20 października 2021 r., o godzinie 10:00, podczas 13. edycji Dni Druku 3D w Targach Kielce.
Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like