Jeden z największych dostawców usług druku 3D na świecie – Shapeways, opublikował swoje pierwsze wyniki finansowe od czasu wejścia na amerykańską giełdę papierów wartościowych we wrześniu tego roku. W trzecim kwartale 2021 r. firma wygenerowała 7,7 mln dolarów przychodów co stanowi -5% mniej niż rok temu w okresie pandemii (8,1 mln USD). W konsekwencji firma została zmuszona do obniżenia swoich prognoz na cały rok obrotowy 2021, zmniejszając je aż o -25%, z 44 mln USD do 32,5-33,5 mln USD. To nie spotkało się z entuzjazmem inwestorów – akcje Shapeways spadły o -28% do kwoty 4,96 USD za akcję.

W oficjalnym komunikacie firma obwinia za spadek przychodów pandemię COVID19 i lokalne lockdowny w krajach swoich klientów. Dodatkowo sugeruje, że jej debiut giełdowy nastąpił w „niewygodnym momencie”, co uniemożliwiło przeprowadzenie inwestycji mających przełożenie na szybki wzrost przychodów. Jak zostało to opisane, Shapeways ucierpiało z powodu „opóźnienia w rozpoczęciu oczekiwanego wzrostu przychodów”…

Chociaż finanse Shapeways nie są podzielone według działów biznesowych, tak jak w wielu innych firmach z branży druku 3D, dyrektor finansowa – Jennifer Walsh, była w stanie rzucić nieco światła na wyniki finansowe. Działalność produkcyjna firmy wygenerowała 6 milionów dolarów przychodów w trzecim kwartale 2021 r., co stanowi 78% jej całkowitych przychodów. Platforma e-commerce dla użytkowników indywidualnych, która lata temu zapewniła Shapeways rozgłos i była fundamentem jego sukcesu, przyniosła zaledwie 1,7 miliona dolarów przychodu – o 0,4 mln dolarów mniej niż w trzecim kwartale 2020 r. Komentując to, Jennifer Walsh stwierdziła, że firma jest teraz ukierunkowana na „bardziej dochodowych klientów korporacyjnych”.

Marże brutto Shapeways poprawiły się iluzorycznie, z 45,7% w III kwartale 2020 r. do 47,5% w III kwartale 2021 r. To co jest już naprawdę zauważalne to strata netto – wzrosła z -0,4 mln USD w 2020 r. do -2,5 mln USD w 2021 r. Szczęśliwie nie jest to aktualnie dla firmy żaden problem, gdyż bilans na koniec III kwartału 2021 r. wykazał, że posiada 90,3 mln USD w gotówce i ekwiwalentach, co jest efektem pozyskania kapitału z giełdy.

Źródło: www.shapeways.com

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like