Sprzedaż dużych, przemysłowych drukarek 3D jest zawsze swoistym wydarzeniem z uwagi na ich koszty sięgające kilku milionów złotych. W Polsce dochodzi raptem do kilkunastu tego typu instalacji w ciągu roku i dotyczy to w znakomitej większości przypadków maszyn pracujących w technologiach proszkowych – SLS (druk 3D z proszków poliamidowych) i SLM/DMLS/DMP (druk 3D z proszków metali). Na świecie tego typu transakcje są bez porównania częstsze, niemniej jednak sprzedaż dwóch wielkoformatowych drukarek 3D do metalu do różnych klientów w ciągu dwóch dni jest nie lada osiągnięciem. Teraz może pochwalić się nim niemiecki SLM Solutions, który 8 lutego br. ogłosił sprzedaż 12-laserowej maszyny NXG XII 600 do MAN Energy Solutions, a wczoraj do Collins Aerospace.

Collins Aerospace nabył NXG Xll 600 do swojego zakładu w West Des Moines w stanie Iowa. Zakład jest światowym liderem w projektowaniu i produkcji dysz silnikowych, a teraz wykorzystuje swoją wiedzę produkcyjną w obszarze technologii addytywnej. Nowa drukarka 3D pomoże firmie w szybszym wytwarzaniu części lotniczych. Od czasu zeszłorocznej premiery systemu NXG, SLM Solutions sprzedało oficjalnie 13 maszyn tego typu, jednakże więcej maszyn zostało sprzedanych jeszcze nieogłoszonym klientom.

Drukarka 3D NXG XII 600 została zaprojektowana z myślą o dużych, seryjnych produkcjach. Jest wyposażona w 12 laserów o mocy 1000 W. Według SLM Solutions maszyna jest do 20 razy szybsza w porównaniu ze standardowym systemem z jednym laserem i do 5 razy szybsza niż maszyny 4-laserowe. Pozwala na przetworzenie do 10.000 kg materiału rocznie. Posiada zintegrowane partycjonowanie pola skanowania zapewniające równomierne rozłożenie obciążenia między wszystkimi 12 laserami. Obszar roboczy to 600 x 600 x 600 mm.

Jeszcze niedawno SLM Solutions balansowało na krawędzi upadku – rok 2019 był dla firmy fatalny, przychody spadły o ponad 30%, sprzedaż maszyn o blisko połowę, natomiast strata była równa przychodom… Tymczasem w teoretycznie najgorszym możliwym okresie – pandemii COVID-19, firma odbiła się od dna i w III kwartale 2021 r. ogłosiła wysoki wzrost zamówień na swoje maszyny, o 67% rok-do-roku. Łącznie SLM Solutions pozyskał zamówienia o wartości 42,8 mln euro w porównaniu do 25,6 mln euro w analogicznym czasie w 2020 r. Przychody wyniosły 51,1 mln euro, co stanowi wzrost o 5,1 mln euro (+11,2%) w stosunku do ubiegłego roku.

Ten rok potwierdza trend wzrostowy i powrót SLM Solutions do absolutnej czołówki producentów przemysłowych drukarek 3D do metalu na świecie.

Źródło: www.slm-solutions.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like