Pierwsza myśl po usłyszeniu takiej informacji? Niemożliwe! Znając ceny obowiązujące na rynku urządzeń drukujących w technologii SLS faktycznie trudno jest uwierzyć w prawdziwość tytułowego wyniku równania. Co jednak jeżeli w przyszłym roku SinterIt miło nas zaskoczy?

Na razie wiemy niewiele o autorach tego odważnego projektu. Ekipa stojąca za SinterIT to Paweł, Konrad i Michał. Wszyscy są doświadczonymi inżynierami, którzy mają na koncie pracę w Google czy ABB. Obszar ich kompetencji to optymalizacje sprzętowe, rozwój software’u oraz grafika 3D. Co budują? Niskobudżetową drukarkę 3D pracującą w technologii SLS. Chcą aby zestaw kosztował nie więcej niż 5000 $. Jak sami piszą, postawienie sobie tego celu było sporym wyzwaniem i wymagało wiele wysiłku, żeby pogodzić wymagania technologiczne oraz precedensowy budżet. Cel ponoć został osiągnięty, urządzenie zbudowane i drukujące, a jego cena zadowalająca.

Book_wb

Twórcy z początku chcieli bazować na rozwiązaniach open source’owych w zakresie oprogramowania, jednak (na szczęście) żadne nie spełniło ich oczekiwań, dlatego możemy się spodziewać autorskiego, skrojonego pod urządzenie softu.

Diging_wb

Atuty urządzenia przedstawiane przez autorów:

  • druk z proszku przy wysokiej prędkości (będą dostępne różne kolory)
  • obszar roboczy: 150mm x 150mm x 200mm (5.9 x 5.9 x 7.6 in)
  • prędkość skanowania podczas wydruku: 500 mm/s (19.6 in / s)
  • temperatura stołu roboczego dochodząca do 180 stopni Celcjusza (356 F)
  • w pełni złożona
  • komunikacja Wi-Fi
  • koszt proszku do druku poniżej 100$/ 1 kg (2.2 lbs)

PrintingInProgress

Nadal jest zbyt wcześnie aby oceniać jakość samych wydruków czy napisać coś więcej o urządzeniu. Wiemy natomiast, że po fazie testów, wydruki nabrały odpowiedniej wytrzymałości i teraz są zadowalające. Na tą chwilę wszystko co mamy to zdjęcia, jednak mam szczerą nadzieję, że w przyszłym roku koledzy z Krakowa zaskoczą nas i całą branżę i zobaczymy pierwszą w pełni funkcjonalną niskobudżetową drukarkę 3D SLS.

Źródło: SinterIt.com

Karol Krawczyński
W branży druku 3D działający od 2013 roku. Jego przygoda zaczęła się od FDM, a następnie rozwinęła w stronę profesjonalnych i przemysłowych rozwiązań z firmą Solveere. Autor blisko setki artykułów na CD3D, prowadził dział Rynki Finansowe w Gazecie Finansowej oraz magazyn Business Coaching. Pasjonuje się szermierką i fantastyką - obiema w szerokim ujęciu.

    11 Comments

    1. Parafrazując, „I want to know about it last.”

    2. Mnie w tym wszystkim najbardziej intryguje, co przedstawia to czerwone pudełko z czarną kreską z pierwszego zdjęcia? No bo chyba nie drukarkę 3D drukującą w technologii SLS? Widziałem taką drukarkę 3D w akcji i szczerze mówiąc SinterIT brakuje całej masy drobiazgów – np. wyciągu.

      Nie czepiam się – po prostu chciałbym zrozumieć…?

      1. Spokojnie, przecież drukarka jest dopiero w fazie prototypu 🙂

    3. czerwone pudełko to nic innego jak render drukarki 🙂

      1. Myślę że jest to bardzo mocno uproszczony render opisywanej drukarki 🙂

        1. Zdecydowanie uproszczony. Ciekawe jaka będzie w ostateczności? 🙂

          1. Wierzę że efekt końcowy może nas wszystkich pozytywnie zaskoczyć 🙂 Życzę chłopakom sukcesu !!

    4. Najbardziej mnie ciekawi jaka jest/będzie moc lasera zastosowanego w tej drukarce.

      1. Jak w mieczu świetlnym Luke Skywalkera 🙂

        1. Mhm, czyli jednak nie powstanie w takiej cenie. :p

          1. To będzie „Laser Sword Mini”

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News