3DBenchy – model łódki służący do testowania niskobudżetowych drukarek 3D, w bardzo krótkim czasie stał się obowiązującym standardem wśród użytkowników, którzy przy jej pomocy mogą w prosty sposób sprawdzić szereg kluczowych parametrów danego urządzenia. Model występuje w dwóch wariantach – podstawowym, jednokolorowym oraz przystosowanym do testowania drukarek 3D wyposażonych w dwie głowice drukujące. Twórcy modelu jednakże na tym nie poprzestają i w dalszym ciągu rozwijają swój projekt o kolejne ciekawe rzeczy. Najnowszymi udoskonaleniami są akcesoria do fotografowania wydrukowanych łódek, które można wydrukować samodzielnie na drukarce 3D, o nazwie Smartphone Photo Studio.

3DBenchy zostało zaprojektowane tak, aby zapewnić szerokie spektrum geometrycznych wyzwań dla drukarki 3D, które pokrywają większość problemów jakie są związane z drukiem 3D w technologii FDM – wykończenie powierzchni, dokładność wymiarową oraz kwestie kurczliwości materiału. Model należy wydrukować w skali 1:1 względem projektu bez generowania supportów. Drukuje się ok. 2 godzin i zużywa niewiele materiału (15,55 cm3). Po skończonym wydruku można pochwalić się światu swoim dokonaniem i opublikować zdjęcia łódki w internecie. Paradoksalnie mogą pojawić się tutaj pewne problemy – jak sfotografować model w taki sposób, aby wykazać jego doskonałości (lub niedoskonałości…)?

Ekipa 3DBenchy wyszła tutaj na przeciw z dwoma rozwiązaniami: pierwsze to stojak na łódkę i smartfon, które umożliwią łatwe, proste i szybkie sfotografowanie modelu ze wszystkich stron, a drugie, to ręczny stojak obrotowy umożliwiający tworzenie video 360°C.

Stojak na łódkę składa się z trzech elementów funkcjonalnych: podstawki na telefon, która jest w pełni konfigurowalna, stojaka na łódkę, zaprojektowanego tak, aby w łatwy sposób instalować łódkę z każdej jej strony względem telefonu oraz chwytaka na kartkę papieru A4, która zapewnia jednolite tło dla naszych fotografii. Akcesorium można pobrać z Thingiverse (jest dostępne pod tym adresem). Znajdują się tam dwa kompletne sety – jeden dla drukarek 3D o obszarach roboczych na poziomie 20 x 20 x 11,5 cm, a drugi dla drukarek o stołach roboczych 23 x 15 x 11,5 cm. Każdą część można też pobrać i wydrukować oddzielnie.

Oprócz tego, twórcy zaprojektowali specjalne podstawki dla latarek LED`owych, które doświetlają łódkę z trzech stron.

Stojak obrotowy pozwala z kolei na tworzenie filmów video 360°C. Po wydrukowaniu i złożeniu stojaka, model łódki stawia się na stole, a następnie za pomocą korbki połączonej ze stołem gumką recepturką obraca go. Proste i funkcjonalne zarazem.

Źródło: www.3ders.org

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News