Janne Kyttanen – projektant pracujący dla 3D Systems – stworzył niedawno wyjątkowo interesujący projekt mebla użytkowego, który z powodzeniem można postawić w swoim domu. „Sofa So Good” to bardzo wygodna sofa i nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, iż została wydrukowana na drukarce 3D i jest wyjątkowo lekka a jednocześnie wytrzymała.

Do stworzenia 1,5 metrowej siatki, z której zbudowana jest sofa, wykorzystano tylko 2,5 litra żywicy co wydaje się niezwykle małą ilością zważając na dość skomplikowaną budowę mebla, imitującą strukturę sieci pajęczych i kokonów jedwabnika. Prototyp został wydrukowany na drukarce SLA ProX 950, oczywiście od 3D Systems. Po kilku dniach pracy maszyny, 6000 warstw żywicy utwardzanej za pomocą stereolitografii, sofa uzyskała w końcu swoją finalną formę. W celu uzyskania pożądanego efektu cały wydruk pokryto jeszcze miedzią i chromowano. Po wszystkich niezbędnych zabiegach, ważąca zaledwie 2,5 kilograma sofa jest w stanie udźwignąć aż 100 kilogramów!

Sofa So Good to nie pierwszy projekt tego autora aczkolwiek pierwszy tak spektakularny. Kyttanen ma nadzieję, że w niedalekiej przyszłości projekty inspirowane rozwiązaniami podpatrzonymi w przyrodzie będą coraz bardziej popularne. Ich zaletą jest między innymi wykorzystanie mniejszej ilości materiału a co za tym idzie również energii i kosztów.

janne-kyttanen-3d-printed-sofa-design-weights-just-can-hold-up-to-00005

Źródło: www.3ders.org
Grafika: [1] [2]

Agnieszka Goławska
Z zawodu i wykształcenia związana z branżą marketingu i IT.

  3 Komentarze

  1. To niech jeszcze zdradzi jak będzie ją odkurzał:)

   1. Kurz to pestka ale cena może powalić.

  2. Takiej kanapy się nie czyści – ona stoi w specjalnym sterylnym pojemniku tak by się nie zabrudziła i by nikt jej nie uszkodził 😉

  Zostaw odpowiedź

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Może cię również zainteresować

  Więcej w Projekty 3D