Solidscape to spółka zależna Stratasysa, a zarazem jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów drukarek 3D dla branży jubilerskiej. Ich drukujące w 3D z wosku urządzenia charakteryzują się przede wszystkim wymaganą w tej branży bardzo wysoką precyzją. Do zaprezentowanych w ubiegłym roku modeli z serii S300 dołącza właśnie o wiele szybsza, a zarazem zachowująca znaną dokładność drukarka 3D S390.

Według producenta zaprezentowany właśnie nowy model oferuje taką samą jakość jak ich wcześniejsze drukarki 3D, ale to co ją od nich wyróżnia to zdecydowanie większa prędkość druku. Udało się tego dokonać za sprawą opracowanej przez Solidscape technologii Solidjet. Dzięki temu rozwiązaniu S390 znajdzie zastosowanie nie tylko pośród producentów biżuterii, ale też w firmach świadczących usługi druku 3D oraz w firmach odlewniczych.

Dla porównania wzrostu prędkości druku posłużono się modelem S350. Mająca swoją premierę w połowie minionego roku drukarka 3D charakteryzowała się wydajnością na poziomie siedemdziesięciu pięciu wydrukowanych modeli miesięcznie. S390 niemal potraja tę wartość, oferując możliwość wykonania około dwustu modeli na miesiąc.

Niestety za skokiem w jakości oraz wydajności idzie też skok wartości drukarki 3D. Podczas gdy przywołany w poprzednim akapicie model S350 wyceniony został na 39.650 $, tak za nowego „członka rodziny” Solidscape przyjdzie zapłacić zainteresowanym klientom aż 55.650 $. Dla wielkich firm jubilerskich, które wytwarzają dziesiątki modeli miesięcznie, zwiększenie prędkości produkcji przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości, jest jednak kluczowym parametrem, za który są w stanie bez większych oporów wyłożyć takie pieniądze.

Bardzo ważnym elementem całego ekosystemu S390 jest nowe oprogramowanie do generowania suportów. Pozwala ono zautomatyzować ten proces, pozwalając na dodawanie struktur wsparcia dla nawet najbardziej delikatnej biżuterii. Dzięki temu że materiał podporowy jest rozpuszczalny, możemy je w łatwy sposób usunąć po zakończeniu procesu drukowania.

Solidscape S390 został zaprezentowany na odbywających się na początku tego tygodnia targach Manufacturing Jewelers & Suppliers of America (MJSA) Expo.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować