Dzisiaj dla wszystkich miłośników astronomii jest wyjątkowy dzień. A to wszystko z powodu sondy New Horizon, która dzisiejszego dnia o godzinie 13:49 dotarła do jednego z najdalszych obiektów w Układzie słonecznym – Plutona oraz jego księżyca Charona.

Wszystko odbyło się w ramach misji NASA – New Frontiers, której celem jest zbadanie przez sondę wyżej wymienionych obiektów kosmicznych oraz co najmniej jednego obiektu z tzw. Pasa Kuipera.

Misja sondy New Horizon rozpoczęła się 19 stycznia 2006 roku. Zakończenie misji planowane jest na rok 2022, ale jeśli sonda będzie w dobrym stanie to zostanie przedłożona o kolejne lata. Dzięki drukowi 3D już dziś każdy miłośnik astronomii może stać się posiadaczem kopii modelu sondy oczywiście wydrukowanej na drukarce 3D.

sonda

Z tego powodu NASA postanowiła uczcić ten dzień udostępniając model 3D sondy, który można pobrać i wydrukować. To nie pierwszy udostępniony model 3D przez NASA. Wcześniej zostały udostępnione m.in. modele sond Voyager 1 i Voyager 2 oraz Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, a także modele przestawiające powierzchnię księżyca i Marsa.

Jej misja na pewno przyniesie wiele odpowiedzi na nurtujące naukowców pytania dotyczące historii powstania nie tylko badanych obiektów kosmicznych, ale również całego Układu słonecznego.

Możliwość postawienia własnoręcznie wydrukowanego modelu sondy na biurku czy półce może sprawić, iż wiele osób zainteresuje się astronomią i kto wie, może w przyszłości staną na czele zespołu budującego już “prawdziwe” sondy. A to wszystko dzięki wspaniałej technologii jaką jest druk 3D 🙂

Żródło: www.3dprintingindustry.com
Zdjęcia: [1][2][3]

Łukasz Czuba
Miłośnik druku 3D. Elektronik-amator, szkoleniowiec i konstruktor. Członek lubelskiego FabLabu i Makerspace. Miłośnik literatury s-f, gier strategicznych, kotów oraz herbaty.

    Brak możliwości dodawania komenarzy

    Może cię również zainteresować

    Więcej w News