Aplikacje umożliwiające wykonywanie skanów 3D przy pomocy smartfona stają się coraz bardziej popularne. Moc obliczeniowa oraz wykorzystywane w nich podzespoły aparatów fotograficznych sprawiają, że jakość otrzymanych skanów nie odbiega od popularnych kilka lat temu tanich, ręcznych urządzeń do przechwytywania obrazów 3D. Temat ten został podchwycony przez Sony, czego odzwierciedlenie znajdziemy w dwóch najnowszych flagowcach japońskiego giganta.

Xperia XZ1 oraz Xperia XZ1 Compact to dwa najnowsze modele smartfonów, które wyposażone zostały w funkcję skanowania 3D. Do dyspozycji użytkownika oddano specjalną aplikację Kreator 3D, która w czasie poniżej jednej minuty pozwala zeskanować dowolny obiekt.

Do dyspozycji posiadamy cztery tryby skanowania, pośród których znajdziemy twarz, głowę, dowolny obiekt oraz jedzenie. Dla ułatwienia pracy, w trakcie skanowania otrzymujemy szereg cennych uwag i wskazówek, które sprawią, że efekty pracy będą bardziej efektywne i efektowne zarazem. Kreator 3D pozwala również na edycję przechwyconego obrazu 3D.

W przeciwieństwie do innych, tego typu aplikacji, Kreatora 3D nie musimy doinstalować do naszego telefonu, co więcej do jego pracy nie jest wymagane połączenie z Internetem, ponieważ do obliczeń wykorzystuje moc samego urządzenia, bez konieczności posiłkowania się zewnętrznymi serwerami.

Ciekawostką aplikacji jest możliwość korzystania z efektu AR. Dzięki temu zeskanowany w 3D obiekt możemy, na ekranie telefonu, przenieść do świata rzeczywistego. Jakby na to nie patrzeć może to być na przykład nie lada gratka dla projektantów wnętrz, którzy na żywo mogą prezentować klientom, jak jakiś obiekt będzie się prezentował koło ich kanapy. Nie mogło też oczywiście zabraknąć możliwości „głupkowatej” podmiany zeskanowanej twarzy do innego ciała. Klasyka.

Z punktu widzenia użytkownika interesującego się technologią druku 3D, ciekawostką okaże się możliwość zlecenia wydruku zeskanowanego przez nas obiektu, za pomocą jednego przycisku. Firmą obsługującą zlecenia jest Sculpteo, umożliwiając wydruki w pełnym kolorze z dostawą prosto pod nasze drzwi. Sam telefon dostępny jest obecnie w przedsprzedaży w cenie około 3.000 zł. Jego premiera odbędzie się pod koniec przyszłego tygodnia.

Jako że żyjemy w czasach, w których „socjal” kojarzy się z czymś zupełnie innym niż piętnaście lat temu, dlatego też w aplikacji nie mogło zabraknąć funkcji społecznościowych. Naszym skanem możemy dzielić się z całym światem, tworząc również własne awatary 3D. Od dzisiaj słowo selfie nabiera również nowego (trzeciego) wymiaru i nie pozostaje nam już  nic innego, jak czekać tylko na wysyp „takich tam w 3D”.

Źródło: www.3ders.org, www.sonymobile.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować