Zwycięzca naszego rankingu na najpopularniejszą drukarkę 3D, pracującą w technologii żywic fotopolimerowych roku 2017, powraca na Kickstartera. Już z samej nazwy SparkMaker FHD możemy wywnioskować, że urządzenie to będzie wyróżniać się przede wszystkim wyższą rozdzielczością druku 3D. Czy poza tym możemy spodziewać się jakiejś większej rewolucji i czy urządzenie powtórzy sukces swojego poprzednika?

Twórcą projektu jest firma, która swoją siedzibę usytuowaną ma w regionie Shenzen. Europejczykom kojarzy się to przede wszystkim z tanią i masową produkcją i zapewne właśnie to przyczyniło się do sukcesu pierwszego modelu SparkMaker. Nie każda firma poradziłaby sobie bowiem z realizacją tak potężnego zamówienia, na które składało się ponad dwa tysiące jednostek. Co więcej 200 sztuk rozeszło się w „skandalicznie” niskiej cenie 99 $.

Tym razem firma nie pokusiła się o aż tak dużą ekstrawagancję i żeby zostać właścicielem jednej z pięćdziesięciu pierwszych sztuk SparkMaker FHD trzeba było wyrzucić na stół 199 $. Wspominam o tym używając czasu przeszłego, ponieważ pomimo że kampania wystartowała wczoraj, to po trzydziestu minutach udało jej się osiągnąć założony budżet i w chwili obecnej najtańszą opcją zakupu jest kwota 249 $.

Nowości w wersji FHD niestety nie są żadną rewolucją, lecz tylko niewielką ewolucją. Wszystko praktycznie ogranicza się do zastosowania ekranu Full HD, który zapewnia minimalnie większy obszar roboczy (61,8 x 110 x 125 mm) oraz lepszą rozdzielczość XY (57 mikrometrów). Przyznać trzeba, że wartość ta nie robi w dzisiejszych czasach praktycznie żadnego wrażenia, ponieważ od co najmniej roku w drukarkach tego typu stosuje się ekrany o minimalnej rozdzielczości 2K.

Posiadacze pierwszej wersji omawianego urządzenia, wpłacając 99 $ mogą zakupić pakiet upgrade’owy, dzięki któremu można zaktualizować je do modelu FHD. Zestaw ten nie jest jednak dla każdego, ponieważ wiąże się z dość dużą ingerencją w konstrukcję (poza ekranem wymieniać trzeba chociażby płytę główną i podświetlenie).

Wraz z nowym modelem pojawiły się również cztery nowe rodzaje żywic:

  • LCD: Q – żywica pozwalająca na drukowanie w wybranych kolorach z palety macaron,
  • LCD: G – żywica przeźroczysta pozwalająca na wykonywanie grawerów 3D,
  • LCD: H – żywica wysokotemperaturowa, przeznaczona do wykonywania form wtryskowych dla niewielkich serii produktów,
  • LCD: MG – żywica twarda i wytrzymała, przeznaczona do drukowania modeli poglądowych.

Pierwsze egzemplarze mają trafić do klientów już w listopadzie bieżącego roku.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować