CONTEXT – czołowa firma analityczna, badająca trendy sprzedażowe w różnych sektorach rynków, opublikowała raport poświęcony branży technologii przyrostowych. Badanie dotyczy trzech pierwszych kwartałów 2021 r., jednakże nawet na tych niekompletnej ilości danych widać, że sprzedaż drukarek 3D odbiła się po kryzysie wywołanym pandemią C-19 i kolejnymi lock-downami wybranych gospodarek świata. Co więcej, specjaliści CONTEXT wskazują, że powrót wybranych imprez targowych do klasycznego formatu wystawienniczego przełożył się na wzrost zainteresowania drukiem 3D i zwiększeniem zamówień.

Raport stwierdza, że dostawy przemysłowych drukarek 3D o wartości ponad 100.000 dolarów wzrosły o 39% w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2021 r., chociaż wciąż są niższe o 6% w stosunku do roku 2019. CONTEXT raportuje jednak, że w wielu przypadkach popyt na maszyny przewyższał podaż ze względu na różne problemy w łańcuchach dostaw, co spowodowało, że dostawy drukarek 3D w drugiej połowie 2021 r. były ograniczone. Gdyby nie te okoliczności, wyniki sprzedażowe byłyby jeszcze wyższe.

Firma dzieli drukarki 3D na pięć klas produktowych:

  • przemysłowe,
  • projektowe,
  • profesjonalne,
  • osobiste
  • amatorskie / do samodzielnego montażu.

W poniższym zestawieniu CONTEXT przedstawia liderów poszczególnych klas, z dodatkowym wyszczególnieniem technologii wytwórczej lub używanego materiału.

KlasaMateriałTechnologiaLider rynku
PrzemysłowaŻywicaSLA / DLPUnionTech
Przemysłowa Tworzywa sztuczne (proszek)MJFHP
Przemysłowa Tworzywa sztuczne (filament) FDMStratasys
Przemysłowa Metal (proszek)DMLS / SLMEOS
Przemysłowa Metal (drut)EkstruzjaMarkforged
Przemysłowa Metal (proszek)Binder JettingDesktop Metal
Przemysłowa Metal (proszek)DED / EBMTRUMPF
ProjektowaTworzywa sztuczne (filament)FDMStratasys
Projektowa ŻywicaMJP3D Systems
Projektowa KompozytyEkstruzjaMarkforged
ProfesjonalnaŻywicaSLAFormlabs
Profesjonalna Tworzywa sztuczne (filament)FFFUltimaker
Osobista Tworzywa sztuczne (filament)FFFFlashforge
Amatorska Tworzywa sztuczne (filament)FFFCreality
I-III kw. 2021 r. Globalne dostawy drukarek 3D: Liderzy rynku według klasy, materiału i technologii. Źródło: CONTEXT .

Sprzedaż drukarek 3D w klasie „osobista” i „hobbystyczna” cały czas rośnie, co zostało zainicjowane w II kwartale 2020 r. po pierwszej fali lock-downów i globalnej kampanii drukowania 3D przyłbic oraz innych akcesoriów medycznych. Dostawy najtańszych drukarek 3D są wyższe niż w 2019 r. i trend ten raczej nie ulegnie już zmianie.

Źródło: www.contextworld.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like