Przez kilka ostatnich lat sprzedaż drukarek 3D na świecie rosła w gigantycznym tempie, notując wzrosty na poziomie 100% rok do roku. Wynikało to z dość prostego faktu – rzeczywiste wartości liczbowe były bardzo niskie (np. ok. 33.000 sprzedanych urządzeń w 2012 r.), więc osiąganie wysokich wzrostów procentowych było relatywnie proste do osiągnięcia. W 2016 r. ten trend nieco wyhamował – sprzedaż wzrosła „zaledwie” o ok. 50% w stosunku do roku 2015. Mimo to trend wzrostowy się utrzymuje i w dalszym ciągu są to dwucyfrowe liczby.

Wg raportu firmy analitycznej CONTEXT, w 2017 r. całkowita sprzedaż drukarek 3D na świecie wzrośnie o 39%, natomiast w kolejnych pięciu latach ich liczba będzie rosnąć na poziomie ok. 42% rok do roku. Wartość przychodów ze sprzedaży będzie rosnąć w średniorocznym tempie 33%. Wzrost sprzedaży będzie napędzany przede wszystkim przez branże lotniczą, automotive oraz segment medyczny. Jeśli chodzi o wolumen sprzedaży, będzie on w dalszym ciągu determinowany przez niskobudżetowe drukarki 3D drukujące w większości w technologii FDM.

Jeśli chodzi o polską branżę druku 3D, jej liderem w dalszym ciągu pozostaje olsztyński Zortrax, który wg Deloitte posiada ok. 2% udziału w światowym rynku niskobudżetowych drukarek 3D. Co ważne, wzrost sprzedaży urządzeń Zortraxa wyniósł w zeszłym roku 46% w stosunku do roku poprzedzającego.

Źródło: materiały prasowe
Grafika przewodnia: [1]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

15 Comments

 1. Cześć,

  Paweł, czy na pewno wziąłeś dobry raport? Dane podawane przez firmę CONTEXT są zupełnie inne, od tych podanych przez Ciebie. Polecam lekturę: https://www.contextworld.com/documents/20182/367799/2016+YTD+Global+3D+Printer+Market+Jan2017.pdf/d8ae2350-3d79-4386-b2f1-79ea8d363b3e

  Pozdrawiam,
  Wojtek

  1. Raport, który cytujesz dotyczy trzech pierwszych kwartałów 2016 r., z kolei opisywany w artykule dot. prognozy na nadchodzące 5 lat, w którym ujęte są dane z całego roku. Nie ukrywam też, że przy jego pisaniu opierałem się na materiałach prasowych dostarczonych przez agencję PR.

   1. Nie będę wytykał Ci wszystkich błędów w artykule, bo nie o to chodzi, ale skupię się tylko na jednej informacji, do której sam właśnie się odwołałeś.

    W raporcie firmy CONTEXT, który cytujesz, napisane jest, że wzrost wysyłki drukarek 3D za 3 pierwsze kwartały 2016 wyniósł 25% rokrocznie. Ty przytaczasz wartość 50% za cały rok 2016 (też rokrocznie).

    Policzmy to prostą średnią arytmetyczną. Jeśli przez pierwsze 3 kwartały wzrost (rokroczny) wyniósł średnio 25%, to jaki musiałby być wzrost w czwartym kwartale, żeby osiągnąć średnią wzrostu równą 50% za cały 2016 rok (rokrocznie)? Odp: 125%.

    Chyba wszyscy znający tę branżę (i praktycznie dowolną inną) wiedzą, że taki wzrost jest niemożliwy (porównując z danymi statystycznymi).

    Dodatkowo, na sam koniec, tak do przemyślenia dla Ciebie. Dane do artykułów powinny chyba pochodzić z raportów branżowych, a nie być dostarczane przez agencę PR, prawda? Ostatecznie to Ty i Twój serwis podpisujecie się pod artykułami, które publikujecie, a nie w/w bezimienna agencja PR. Poza tym, PR ma się nijak do druku 3D oraz, jak tu widać, do matematyki także 🙂

    Pozdrawiam,
    Wojtek

   2. Paweł,

    sugeruję, żebyś przywrócił mój skasowany post. Zrobiłem screena zaraz po napisaniu go.

    Pozdrawiam,
    Wojtek

    1. Nie kasujemy postów. Są moderowane, dlatego pojawiają się z opóźnieniem. Równocześnie doceniam fakt, że poświęcasz czas na robienie printscreenów postów, które publikujesz (bądź zamierzasz publikować) na naszym serwisie. To dowód na prawdziwe zaangażowanie.

     1. Ok, rozumiem, jasna sprawa, zatem komentarz o kasowaniu postów jest nieważny. Pewnie źle odczytałem komunikaty wysyłane przez Waszą stronę.

      Tak, czy inaczej, nadal nie odniosłeś się do mojej poprzedniej wypowiedzi. Czy mogę prosić o komentarz?

      PS. Jestem BARDZO zaangażowany w poprawność danych publikowanych na serwisach. Fake news jest coraz większym problemem, globalnie. Chcę dołożyć małą cegiełkę w walce z tym procederem 🙂

     2. >> Tak, czy inaczej, nadal nie odniosłeś się do mojej poprzedniej wypowiedzi. Czy mogę prosić o komentarz?

      Weryfikujemy te dane. To chwilę zajmie, ale na pewno wrócimy z odpowiedzią.

     3. Dobra, super fajnie, tylko o to mi chodziło ! Dajmy sobie ze 3 dni, sprawdzę po weekendzie jak wygląda sytuacja 🙂

     4. Cześć, czy już udało Wam się przeliczyć kilka cyferek :)?

    2. Posty znikają po przeładowaniu strony i pojawiają się po akceptacji przez moderatora – nie zawsze widać informację o oczekiwaniu na moderację, stąd wrażenie skasowanego postu. @Paweł, może da się to poprawić?

     1. Pochylimy się nad tym.

     2. W najbliższym czasie powinna pojawić się aktualizacja wtyczki więc możliwe, że załatwi to sprawę.

     3. W najbliższym czasie powinna pojawić się aktualizacja wtyczki więc możliwe, że załatwi to sprawę.

     4. Paweł, cały czas czekam na weryfikację artykułu. Albo chociaż zdejmijcie go ze strony, bo podaje błędne, nieprawdziwe i zakłamane dane.

     5. Doczekasz się odpowiedzi. Do kwestii czy jest on prawidłowy czy nie również wrócimy.

Comments are closed.

You may also like

More in News