3D Hubs to holenderska platforma internetowa, działająca na podobnej zasadzie jak opisywany kilkakrotnie na naszych łamach Kraftwürx. Jest to zorganizowana sieć osób lub podmiotów gospodarczych posiadających drukarki 3D, które drukują różnego rodzaju zlecenia, zamawiane przez ludzi za pomocą platformy, która je zrzesza. 3D Hubs opublikowało właśnie dane dotyczące najróżniejszych obszarów swojej działalności. Dowiemy się stąd jakie są najpopularniejsze drukarki 3D wchodzące w skład sieci, jakie zlecenia są najczęściej realizowane czy też… jakie są najpopularniejsze kolory filamentu.

3dhubs main

Źródło: www.3dhubs.com

3D Hubs zostało uruchomione pół roku temu, oczywiście w Holandii. Aktualnie zrzesza ponad 1100 właścicieli drukarek 3D na całym świecie. System działa w ten sposób, że w każdym mieście danego kraju są uruchamiane huby, którym zlecane są prace do druku 3D. Aby dany hub został uruchomiony, musi posiadać min. 10 podmiotów w danym mieście. Jeśli chodzi o Polskę, mimo kilkunastu zarejestrowanych użytkowników nie mamy uruchomionego żadnego hubu. Najbliżej tego jest Łódź, gdzie do hubu należą m.in. Printila (dystrybutor Leapfroga) i Paweł Lewiński (iprint3dstore.com). Dla porównania w samym Amsterdamie zarejestrowanych jest… 39 hubów i ponad 500 użytkowników! 

Poniżej przedstawiam same statystyki. Przy okazji zachęcam również do zapoznania się ze statystykami wyszukiwanych projektów do druku 3D, opublikowanymi miesiąc temu przez yeggi.com.

1. Najpopularniejsze drukarki 3D drukujące dla 3D Hubs:

3dhubs

Najpopularniejszymi drukarkami 3D są Ultimaker i MakerBot, które stanowią 40% wszystkich drukarek 3D należących do systemu. Należy tu wziąć jednak pod uwagę, że zarówno 3D Hubs jak i Ultimaker są holenderskie, więc zadziałał tu z pewnością swoisty patriotyzm lokalny. Z drugiej jednak strony kolejna holenderska produkcja – Leapfrog, jest dopiero na 6 miejscu, a Felix… na 18, mając marginalne znaczenie. Ciekawostką jest również udział aż 37 profesjonalnych maszyn Z-Corpa oraz obecność na liście Dimension i Objeta. Pokazuje to, że w tego typu biznesie biorą udział również posiadacze drogich drukarek 3D. Na listę dostały się również pojedyncze drukarki 3D The Form 1 drukujące z żywicy.

2. Udział modeli drukarek 3D ze względu na kontynent

3dhubs01

Ponownie absolutnym liderem zestawienia jest Ultimaker, za nim na miejscach 2 i 3 umiejscowiły się MakerBot i RepRapy. Warto zwrócić uwagę na olbrzymią różnicę w popularności RepRapów i Prusy w Europie a w pozostałych częściach świata. Z innych ciekawych spostrzeżeń: Leapfrog i Up!Mini praktycznie nie istnieją poza Europą podobnie jak Lulzbot poza USA.

3. Popularność kolorów

3dhubs02

4. Najpopularniejsze materiały do druku 3D

3dhubs03

90% zamówień zostało zrealizowanych za pomocą ABS i PLA. Pozostałe materiały mają raczej marginalny udział w portfelu zamówień.

5. Najpopularniejsze typy zamówień

3dhubs05

Prototypy stanowią ponad 25% zamawianych modeli. Wspólnie z gadżetami stanowią blisko połowę zlecanych prac.

6. Krzywa wzrostu popularności serwisu 3D Hubs

3dhubs04Na koniec wykres obrazujący jak rosła popularność serwisu i wzrost udziału drukarek 3D biorących udział w systemie.

Podsumowanie

Z powyższych statystyk można wysnuć kilka wniosków: po pierwsze Holandia naprawdę jest europejską stolicą druku 3D i jednym z najbardziej rozwiniętych pod tym względem krajów na świecie. Po drugie, Ultimaker jest jedną z najpopularniejszych drukarek 3D na rynku. Po trzecie, RepRapy nadal mają spory udział w rynku, ale tylko w Europie. Po czwarte, modele dla szybkiego prototypowania w dalszym ciągu stanowią (i będą stanowić) kluczowe wykorzystanie drukarek 3D. W końcu po piąte, tego typu biznesy – choć trudne w prowadzeniu i realizacji stają się coraz bardziej popularne i mogą stanowić z biegiem czasu ciekawą alternatywę dla serwisów pokroju SHAPEWAYS. I chociaż trudno uznać powyższe statystyki za w pełni miarodajne, to wydaje mi się, że w dużej mierze odwzorowują one sytuację chociażby w Europie. Z tego względu mogą one stanowić istotne źródło wiedzy dla potencjalnych inwestorów w ten rynek. Pokazują bowiem pewne trendy – a co najważniejsze, jednoznacznie wskazują na tendencje wzrostowe jeśli chodzi o rozwój rynku i powiązanych z nim usług.

Źródło: komplet grafik z wykresami pochodzi z serwisu www.3dprinting.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like