Na zakończonych właśnie największych na świecie targach przemysłu tworzyw sztucznych oraz gumy w Dusseldorfie, francuska firma Sterne Elastomere zaprezentowała SiO-Shaping 1601, drukarkę 3D, która jako budulca używa w stu procentach utwardzanego światłem UV silikonu. Urządzenie przeznaczone jest przede wszystkim dla firm z sektora medycznego, zwłaszcza tych, które specjalizują się w produkcji sprzętu medycznego.

Sterne Elastomere od 1996 roku specjalizuje się w produkcji płynnego oraz gęstego silikonu przeznaczonego do formowania wtryskowego. Ich materiały znajdują zastosowanie w takich branżach jak przemysł farmaceutyczny, kosmetyczny, spożywczy, energetyczny oraz w komunikacji zbiorowej.

SiO-Shaping 1601 pracuje w oparciu o połączenie dwóch popularnych w technologii druku 3D metod, FDM oraz SLA. Urządzenie przeznaczone jest przede wszystkim do prototypowania, tak aby użytkownik miał pełną świadomość, jak będzie wyglądać jego projekt wykonany w technologii wtryskowej, na przykładzie materiału, z którego będzie docelowo wykonany. Minimalna, możliwa do uzyskania wysokość warstwy to 0,25 mm. Wartość ta nie robi może zbyt dużego wrażenia, ale dla potrzeb, dla jakich maszynę zaprojektowano jest podobno w pełni wystarczająca. W przyszłym roku pojawić ma się upgrade, który pozwoli na wydruki 3D na warstwie 0,1 mm.sterne-elastomere-launches-sio-shaping-1601-silicone-3d-printer-targets-medical-device-sector-1

Omawiana drukarka 3D ma dwie bardzo istotne zalety. Przede wszystkim silikon poddany promieniowaniu światła UV utwardza się natychmiastowo, co pozwala na uzyskanie błyskawicznych wydruków 3D. Poza tym konsolidacja silikonu następuje w niskiej temperaturze, co pozwala na osadzanie w nim małych urządzeń elektrycznych, takich jak chociażby diody LED.

Obszar roboczy SiO-Shaping 1601 wynosi 250 x 200 x 100 mm. Drukowane modele charakteryzują się możliwością 100% wydłużenia oraz twardością w przedziale od trzydziestu do sześćdziesięciu w skali Shore’a A.sterne-elastomere-launches-sio-shaping-1601-silicone-3d-printer-targets-medical-device-sector-2

Ponieważ silikon jest wysoce biokompatybilnym materiałem, to bardzo często stosowany jest w aplikacjach medycznych. Można z niego wykonywać krótkoterminowe oraz długoterminowe implanty podskórne, cewniki, rurki do podawania pokarmu, czy też opatrunki wspomagające leczenie blizn. Nie bez powodu więc drukarka SiO-Shaping 1601 główne zastosowanie znajdzie właśnie w tej branży.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować