Każdy szanujący się producent filamentu posiada w swoim portfolio filament „drewniany” i „kamienny”. Formfutura dołącza do tego grona wypuszczając dzisiaj StoneFil, tworzywo na bazie PLA imitujące po wydruku obiekty wykonane z kamienia.

Formfutura to jeden z czołowych europejskich producentów filamentów do niskobudżetowych drukarek 3D, pracujących w technologii FDM. W swojej ofercie posiada niemal wszystkie dostępne na rynku tworzywa oraz szeroką bazę własnych filamentów specjalnych. Do swojego portfolio dołącza dzisiaj StoneFil, który po wydruku imituje kamień. Materiał ten dostępny jest w kilku różnych wariantach.

StoneFil jest kompozytem opartym na PLA, a tak właściwie na jego „łatwiejszej” w druku wersji EasyFil PLA. Jako wypełniacz zastosowano w nim aż 50% domieszki sproszkowanych skał. Taka ilość nadaje wydrukom niespotykanych walorów estetycznych oraz sprawia, że gęstość materiału jest o ponad 37% większa od „gołego” PLA.

Tworzywo jest bardzo łatwe w druku i nie przysparza większych problemów. Wykonane z niego modele charakteryzują się matową powierzchnią oraz gradientowym kolorem. Każdy wydruk jest niepowtarzalny i unikalny, ponieważ ciężko jest uzyskać ten sam efekt kolorystyczny.

Do pracy ze StoneFil zalecana jest głowica o dyszy ze średnicą powyżej 0,4 mm, minimalna warstwa to 0,12 mm. Nie ma konieczności stosowania podgrzewanego stołu roboczego, podczas gdy głowicę musimy rozgrzać do temperatury z zakresu 200-240°C. Prędkość wentylatorów chłodzących model należy ustawić powyżej 50%. Ze względu na wysoką zawartość minerałów skalnych, StoneFil cechuje się wysokimi właściwościami ściernymi i może mieć degradujący wpływ zwłaszcza na dysze mosiężne.

Materiał dostępny jest w kilku różnych wersjach:

  • Concrete – imituje beton,
  • Pottery Clay – imituje glinę ceramiczną,
  • Terracotta – imituje terakotę,
  • Granite – imituje granit.

StoneFil można nabyć m.in. w sklepie 3DFilamenty.

Źródło: materiały prasowe producenta

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like