Od blisko osiemdziesięciu lat wszystkie głośniki stereo zmagają się z pewnymi ograniczeniami. Głównymi z nich jest zjawisko zniekształcenia dźwięku przez powracającą falę dźwiękową. Rozwiązanie tego problemu znalazł Boaz Dekel, a urzeczywistnił je Stratasys.

Zniekształcenie wracającej fali spowodowane jest tym, że membrana głośnika emituje dźwięk we wszystkich kierunkach, również do tyłu. Tam natrafia on na tylną obudowę, odbija się, wraca i nakłada na dźwięki emitowane do przodu.

Rozwiązanie problemu zaproponowane przez Baoaz’a Dekel’a, absolwenta Bezalel Academy of Arts and Design, polega na wyeliminowaniu tylnej ścianki głośnika. Stworzył on bowiem spiralny głośnik Aleph1, w którym dźwięk wędruje w „samokarmiącej” się pętli, która uniemożliwia zakłócenie wydobywającego się sygnału.

Ponieważ wykonanie takiego kształtu okazało się bardzo skomplikowane, to Boaz zwrócił się z prośbą o wykonanie prototypu, do firmy Stratasys. Obudowa została wydrukowana na drukarce Objet500 Connex3. Trudnym zadaniem było również dobranie odpowiedniego materiału, musiał on bowiem stanowić idealny kompromis pomiędzy sztywnością oraz elastycznością, cechować się nienaganną estetyką, a przede wszystkim posiadać wymagane właściwości akustyczne.

Według twórcy Aleph1, druk 3D daję tą przewagę nad innymi technologiami, że jest to najszybszy sposób na sprawdzenie, czy dany kształt i materiał będą dawać oczekiwaną odpowiedź akustyczną.

Głośnik drukowany jest w całości, w jednym kawałku. Unikalna „samokarmiąca”  geometria pozwala na zachowanie energii akustycznej powracającej fali i pozwala jej na udział w reprodukcji dźwięku. Dzięki temu uzyskujemy dźwięk czysty, otwarty, o dużej szczegółowości i wysokiej separacji.

Boaz Dekel liczy po cichu, że jego pasja do czystego brzmienia, przerodzi się z czasem w dobrze prosperujący biznes i więcej użytkowników będzie miało możliwość doświadczenia tego zjawiska.

Źródło: www.blog.stratasys.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D