Stratasys kontynuuje swoją ofensywę produktową. W zeszłym miesiącu amerykański lider druku 3D zaprezentował nową linię drukarek 3D – Stratasysa F123, a dziś rano Łukasz Długosz opisywał case study dotyczące wykorzystania innowacyjnego Infinite Build System w fabryce Forda – maszynę zdolną do drukowania (w teorii…) nieskończenie dużych obiektów z tworzyw sztucznych. Teraz kolejna nowość, chociaż nieco mniejszego kalibru. Stratasys zaprezentował dwa nowe specjalistyczne materiały – Nylon 12CF przeznaczony do drukarek 3D Fortus 450mc, drukujących w technologii FDM oraz Agilus30 dedykowany do drukarek 3D Objet 260/350/500 i Connex 1/2/3, drukujących w technologii PolyJet.

Nylon 12CF to tworzywo termoplastyczne nasycone w 35% włóknem węglowym – i według producenta, jest na tyle wytrzymałe, że w wybranych aplikacjach może zastąpić elementy wykonane z metalu. Jest przeznaczone do szybkiego prototypowania i produkcji detali charakteryzujących się dużą wytrzymałością i relatywnie niewielką wagą. Materiał jest kompatybilny z materiałem podporowym SR-110. Aby z niego korzystać wymagana jest aktualizacja oprogramowania oraz hardware’u.

Chociaż nie zostało to w żaden sposób nigdzie zasugerowane, można domyślać się, że nowy materiał ma być odpowiedzią na coraz prężniej radzącego sobie na rynku druku 3D Markforged’a, który słynie z nowatorskiej metody drukowania detali będących kompozytem właśnie włókna węglowego i nylonu.

Równie ciekawie prezentuje się materiał dla drukarek 3D typu PolyJet – Agilus30, który symuluje gumę. Występuje w dwóch wersjach – transparentnej i czarnej. Współpracuje z materiałem podporowym SUP706, dzięki czemu można wykorzystywać go do drukowania naprawdę skomplikowanych geometrii. A jak zostało to zaprezentowane na poniższym filmie, jego właściwości na rozciąganie są naprawdę imponujące…

Agilus30 jest już dostępny do zamówienia, podczas gdy Nylon 12CF będzie można zamówić dopiero w drugim kwartale br.

Źródło: www.stratasys.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like