Stratasys ogłosił premierę nowej drukarki 3D – J5 MediJet 3D, dedykowaną dla branży medycznej. Jest zmodyfikowaną wersją modelu J55, zapewniającą dodatkowo pełną biokompatybilność wydruków 3D, które można sterylizować.

Podobnie jak J55, nowa drukarka J5 MediJet 3D jest wyposażona w obrotową platformę roboczą, na którą są natryskiwane żywice fotopolimerowe, utwardzane światłem UV. Drukarka 3D pozwala na tworzenie detali w pełnym kolorze, z materiałów o różnych właściwościach (np. fragmenty detalu będą twarde, a inne elastyczne). Istotą tego urządzenia jest jednak jego biokompatybilność. Producent zapewnia stosowną certyfikację we wszystkich obszarach produkcji detali: drukarki 3D, wykorzystywanych przez nią materiałów oraz oprogramowania – wszystko to jest zgodne z certyfikatem ISO 13485 i 510(K).

Stratasys rekomenduje wykorzystanie drukari 3D w tworzeniu takich aplikacji jak np.:

  • modele anatomiczne przeznaczone do celów edukacyjnych
  • szablony chirurgiczne
  • elementy urządzeń medycznych i chirurgicznych
  • przedoperacyjne modele 3D, wykorzystywane w operacjach.

Do druku 3D wykorzystywane są następujące materiały: biokompatybilny, sztywny i przezroczysty Opaque, dedykowany do wielokolorowych wydruków 3D VERO, elastyczny Elastico Clear oraz nowy – DraftWhite, służący do produkcji tanich, poglądowych detali.

Źródło: www.stratasys.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Comments are closed.

You may also like