Stratasys jest kojarzony przez większość osób w Polsce głównie jako wynalazca technologii FDM (druk 3D z termoplastów w formie żyłki) i producent przemysłowych drukarek 3D opartych o tą własnie metodę, warto jednak pamiętać, że na świecie równorzędną gałęzią oferty firmy są także fotopolimerowe urządzenia drukujące w technice PolyJet. Firma odnosi na tym polu duże sukcesy, rozwijając z powodzeniem drukarki 3D drukujące z żywic światłoutwardzalnych w pełnym kolorze. Dziś portfolio firmy zostało powiększone o najnowszy model tego typu urządzenia – Stratasys J850.

Maszyna jest następcą popularnego na świecie modelu J750, który zadebiutował na rynku już ponad trzy lata temu. Wersja J850 jest według producenta o dwukrotnie szybsza od poprzednika i pozwala drukować detale z aż siedmiu różnych materiałów podczas jednego procesu. Posiada obszar roboczy na poziomie 49 x 39 x 20 cm. Wysokość drukowanej warstwy to 0,014 mm w trybie precyzyjnym i 0,055 mm w trybie szybkim (dla porównania minimalna wysokość warstwy w technologii SLA / DLP / LCD to 0,025 mm).

Maszyna jest w stanie drukować w palecie kolorystycznej obejmującej pół miliona kombinacji – J850 korzysta z palety PANTONE Validated™. Stratasys zaprezentował także dwa nowe materiały dla urządzeń drukujących w technologii PolyJet: VeroUltraClear, który ma właściwości wizualne podobne do szkła, oraz DraftGrey – tani materiał do szybkich i ekonomicznych iteracji wczesnych koncepcji projektowych.

Jeśli chodzi o klientów korzystających z modelu J750, Stratasys zapewni im możliwość aktualizacji do wersji J850. Cena nowej drukarki 3D jest dostępna wyłącznie u producenta lub dystrybutora (w Polsce jest to m.in. firma CadXpert). Obecnie przyjmowane są zamówienia, które mają zostać wysłane w czwartym kwartale 2019 r.

Źródło: www.stratasys.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like