Świat nowoczesnej medycyny pełnymi garściami czerpie z rozwiązań oferowanych przez branże technologii przyrostowych. Trudno wytypować technologię druku 3D, która nie znalazłaby zastosowania, na którymś z etapów przygotowania do operacji czy samej procedury zabiegu. Różnorodność technologii daje szeroki wachlarz potencjalnych aplikacji.

Teraz Stratasys, starając się odpowiadać na potrzeby swoich klientów przedstawił J750 Digital Anatomy System, który dedykowany jest do produkcji realistycznych modeli anatomicznych w technologii PolyJet. Jako główne zastosowanie modeli producent wymienia możliwość ćwiczenia procedur medycznych przez studentów i młodych lekarzy, co ma szansę podnieść jakość zarówno prostych zabiegów jak i skomplikowanych, wielogodzinnych operacji.

Realistyczne modele tworzone w technologii PolyJet stają się jedną z dostępnych opcji, stanowiąc alternatywę dla standardowych modeli czy rozwiązań z zakresu VR, które nadal pozostają w fazie testów.

W przypadku systemu zaproponowanego przez Stratasys szczególnie interesująca wydaje się możliwość wytwarzania modeli, które swoimi właściwościami mechanicznymi (m.in. elastycznością czy twardością) mogą imitować naturalne tkanki. W tym celu producent przygotował szereg materiałów – TissueMatrix, GelMatrix and BoneMatrix – które dedykowane są wytwarzaniu struktur będących odpowiednikiem struktur mięśniowych czy kostnych. Dodatkowo, system może zostać wzbogacony o stację Blood Vessel Cleaning, która umożliwia łatwe wypłukiwanie struktur podporowych z wydruków imitujących fragmenty układu krwionośnego.

Jak mówi Eyal Miller, odpowiedzialny za jednostkę Healthcare Stratasys, stworzenie systemu dedykowanego wytwarzaniu modeli anatomicznych to ogromny krok naprzód zarówno dla firmy jak i nowoczesnych jednostek medycznych. Równocześnie przedstawiciele firmy przyznają, że ważne jest dla nich sukcesywne podnoszenie jakości usług medycznych poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.

Dotychczas wcześniejsze systemy produkcyjne oparte o technologię PolyJet zostały zainstalowane w szeregu jednostek medycznych, które ciągle poszerzają zakres swojej działalności korzystając z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Jak przyznaje Dr. Adnan Siddiqui, jeden z beneficjentów rozwiązań firmy, możliwość tworzenia modeli, pozwalających na odwzorowanie zarówno właściwości jak i anatomicznego kształtu organu przewyższa obecnie stosowane rozwiązania i wierzy, że system Stratasys zyska w krótkim czasie dużą popularność.

Źródło: 3dprintingmedia.network

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like