Stratasys, niekwestionowany lider branży technologii addytywnych od lat związany jest z produkcją detali z materiałów polimerowych. Producent nieprzerwanie reprezentuje najwyższa jakość wytwarzania detali nie tylko na potrzeby szybkiego prototypownia, ale również produkcji części finalnych. Rozwijane przez nich rozwiązania z zakresu druku przestrzennego w technologii PolyJet czy FDM były jak do tej pory istotą działania firmy, jednak zakomunikowana przedwczoraj decyzja władz firmy może zmienić układ sił na rynku druku 3D…

Jak dotąd, kontakt Stratasys z technologiami addytywnej produkcji z metalu ograniczał się dystrybucji urządzeń Desktop Metal. Firma ujawniła jednak, że pracuje nad wdrożeniem systemu addytywnego wytwarzania detali z metalu, który tworzony jest z myślą zastąpienia konwencjonalnych metod w przypadku produkcji niskoseryjnej. Ich autorska technologia produkcji ma wyróżniać się dużą mocą produkcyjną, co w połączeniu z konkurencyjną ceną umożliwi Stratasys wyznaczenie nowego standardu druku 3D z proszków metalicznych.

Opracowanie nowej platformy produkcyjnej jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na metalowe detale wykonywane w technologiach addytywnych wśród firm z różnych gałęzi przemysłu, w tym branży motoryzacyjnej, lotniczej czy militarnej. Zainteresowanie addytywnymi metodami wytwarzania, które sukcesywnie staje się technologią konkurencyjną dla obróbki skrawaniem i odlewów metalowych stworzyło potrzebę powstania systemu umożliwiającą niskoseryjną produkcję detali.

Ilan Levin, dyrektor generalny Stratasys, mówi, że tworzona platforma znacząco rozszerzy rynki odbiorców proponowanej technologii, a dla użytkowników będzie gwarancją wysokiej jakości detali wykonywanych w technologiach addytywnych, wykorzystujących jako budulec proszki metaliczne. Druk przestrzenny jest optymalną technologia produkcji w przypadku elementów o skomplikowanej geometrii (wzbogaconych np. o sieć kanałów chłodzących) czy części niestandardowych lub wycofanych z globalnej produkcji.

Wraz z ujawnieniem informacji zawrzało od spekulacji na temat opracowywanej technologii – jedna z częściej powtarzanych koncepcji zakłada wykorzystanie mechanizmów rządzących technologią PolyJet i „przełożenie” ich na materiały metaliczne. Według niej, proszek metalu osadzany będzie z wraz z substancją wiążącą, która następnie podana zostanie zestalaniu pod wpływem promieniowania UV. Gotowy element najpewniej będzie wystawiany na działanie wysokiej temperatury dla zapewnienia pożądanych właściwości mechanicznych detalu. Są to jak na razie jedynie spekulacje, którym nadal towarzyszy szereg pytań dotyczących m.in. precyzji oraz czasu wykonywania detali w rzeczonej technologii.

Chociaż informacje udostępnione przez Stratasys są lakoniczne, to innowacyjna platforma działająca w oparciu o zastrzeżoną przez firmę technologię może zamieszać w branży druku 3D. Większej ilości szczegółów (takich jak informacji o cenie czy specyfikacji technicznej) możemy spodziewać się pod koniec kwietnia podczas konferencji RAPID + TCT 3D (23-26 kwietnia).

Źródło: 3ders.org, fabbaloo.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News