O wykorzystaniu druku 3D w przemyśle motoryzacyjnym słyszeliśmy już niejednokrotnie –  można śmiało powiedzieć, że ta branża to jeden z głównych beneficjentów możliwości jakie dają technologie przyrostowe. Stosuje się je głownie do szybkiego prototypowania części samochodów, w tym również tak wymagających rzeczy jak np. elementy silników, czy skrzyń biegów. Na fali tego trendu, grupa studentów z wydziału Wzornictwa ASP w Warszawie postanowiła wziąć udział w konkursie targów motoryzacyjnych MOTOSHOW – “Autokreator“, który polegał na wykonaniu projektu przedstawiającego luksusowy samochód sportowy – YLECTRON. Odnieśli spektakularne zwycięstwo! Do realizacji projektu wykorzystali drukarki 3D MakerBot Z18, na których powstał model samochodu. Projekt wspierali eksperci z CadXpert.

Autorami zwycięskiego modelu samochodu są Mariusz Nadolny, Łukasz Kościesza, Grzegorz Buczyński i Aleksander Margolis. Oprócz wydrukowania poszczególnych części na drukarce 3D MakerBot Z18, zostały one poddane później dodatkowej obróbce mechanicznej, a następnie pomalowane oraz polakierowane.

Pierwsze półtora miesiąca prac zostały poświęcone na wstępne założenia koncepcji zgodne z wymaganiami konkursu. Inspiracją dla projektantów była marka Tesla – projekt powstał na założeniu samochodu elektrycznego, co było szczególnie istotne w projektowaniu nadwozia.

YLECTRON 04

Model powstał w ciągu 3 miesięcy. Studenci skupiali się na każdym, nawet najdrobniejszym szczególe i detalu, jednakże najtrudniejszym wyzwaniem w projekcie okazało się wymodelowanie bryły podstawowej samochodu.

Może w niedalekiej przyszłości tryumfujący model superszybkiego samochodu YLECTRON ujrzy światło dzienne? Wykonany prototyp zasługuje na słowa uznania ze względu na staranność wykonania i oddanie autorów w jego projektowanie. Warto zwrócić uwagę na to, że ich projekt znajdzie się w materiałach promocyjnych kolejnej edycji Moto show w Krakowie.

YLECTRON 05

Źródło: www.cadxpert.com.pl

Dani Assi
Student inżynierii Biomedycznej na Politechnice Łódzkiej. Pasjonat druku 3D i nowych technologii. Członek koła naukowego Inżynierii Materiałowej.

  2 Komentarze

  1. Po pierwsze brawo dla chłopaków! Akurat mieliśmy z nimi okazję współpracować z nimi i innymi studentami Wzornictwa Przemysłowego z ASP i na prawdę jest tam masa zdolnych ludzi z fajnymi pomysłami i.. zajawką na druk 3D.
   Po drugie, czyżby nowy redaktor?

   1. >> Po drugie, czyżby nowy redaktor?
    Powiedzmy, iż w najbliższych dniach pojawi się kilka wpisów gościnnych. Zobaczymy jak potem rozwinie się sytuacja 😉

  Zostaw odpowiedź

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Może cię również zainteresować

  Więcej w CadXpert