W ciągu ostatnich kilku tygodni zarówno na CD3D jak i na Materiałach do Druku 3D pojawiło się sporo tekstów opisujących próby wykorzystania druku 3D w tworzeniu struktur przypominających w dotyku tkaninę, dzięki czemu możliwym byłoby tworzenie ubrań w tej technologii. Chociaż te próby są całkiem obiecujące, to wymagają stosowania profesjonalnych maszyn – w większości przypadków SLS. Tymczasem podczas 3D PrintShow w Nowym Jorku studio XYZ Workshop zaprezentowało kreację wykonaną… z PLA i wydrukowaną na niskobudżetwoym Ultimakerze!

XYZ Workshop tworzy małżeństwo rezydujących w Australii architektów – Eleny Low i Kae Woei Lima. Wspólnie z Ultimakerem podjęli się stworzenia rzeczy pozornie karkołomnej – wykonania w pełni funkcjonalnej sukni za pomocą zwykłej, niskobudżetowej drukarki 3D drukującej w FDM oraz zmodyfikowanego, elastycznego PLA. Aby maksymalnie utrudnić sobie zadanie i wywrzeć odpowiednio wysoką presję, zespół postanowił zaprezentować swoją kreację podczas Nowojorskiego 3D PrintShow, gdzie ich dzieło było prezentowane na tym samym pokazie, co projekty takich projektantów jak ThreeasFour – odpowiedzialnych za projekt suknii dla Lady Gagi, Francis Bitonti – twórcy kreacji dla Dity von Teese, Nervous System, czy Pii Hinze.

Źródło: www.xyzworkshop.com

Źródło: www.xyzworkshop.com

Projekt nie tylko się udał, to na dodatek dało się w nim chodzić! Suknia została wykonana z 191 kawałków drukowanych niezależnie na drukarce 3D. Panele zostały następnie połączone ze sobą, a dzięki wykorzystaniu materiału Ultimakera w postaci PLA Flex, kreacja nabrała odrobinę więcej elastyczności. Druk 3D trwał 450 godzin, jednakże zużyto do niego zaledwie 1,7 kg materiału. Jak łatwo zatem obliczyć – nie licząc kosztów energii, suknia kosztowała 68 € (niecałe 300 PLN) a więc tyle, co dwie rolki filamentu w sklepie Ultimakera.

Źródło: www.xyzworkshop.com

Źródło: www.xyzworkshop.com

Studio planuje wypuścić komplet plików z projektem sukni na świat, umożliwiając każdemu spróbowania swoich sił w postaci krawca 3D. Biorąc pod uwagę niedawny projekt lokomotywy 4-8-8-4 Big Boy wykonanej na MakerBocie, można powiedzieć, że lada moment będzie co drukować…

Źródło: www.xyzworkshop.com

Źródło: www.xyzworkshop.com

Źródło: www.xyzworkshop.com via www.fabbaloo.com
Grafika: [1] [2] [3] [4]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D