Sunlu – chiński producent materiałów eksploatacyjnych do drukarek 3D typu FDM / FFF oraz różnego rodzaju akcesoriów do druku 3D, wprowadza na rynek nową suszarkę do filamentów FilaDryer S2. Jest to małe i kompaktowe urządzenie, mieszczące jedną szpulę materiału, z możliwością rozgrzania komory do 70°C. Jak twierdzi producent, w urządzeniu zastosowano taki rozkład grzałek, że jest ona równomiernie podgrzewana z każdej strony, co ma zapewnić równomierne i szybkie suszenie materiału. Dodatkowo FilaDryer S2 zostało wyposażone w duży, dotykowy ekran sterujący, pozwalający na łatwą obsługę.

Suszenie materiałów do druku 3D jest niezbędne w przypadku wielu tworzyw o charakterze inżynieryjnym – szczególnie poliamidy / nylony, które są wysoce higroskopijne. Jednakże suszyć przed i w trakcie procesu druku 3D warto tak naprawdę wszystkie tworzywa – w tym również popularne PLA, gdyż w warunkach niekontrolowanych (mieszkanie / biuro / otwarta przestrzeń produkcyjna) naturalna wilgoć jaką mamy w powietrzu ma wpływ na jakość materiału, który w większym lub mniejszym stopniu ją absorbuje. W skrajnych przypadkach zawilgocony materiał powoduje, że pojawiają się problemy z retrakcją (na wydrukach 3D pojawiają się charakterystyczne cienkie nitki) oraz pogarsza się sama jakość materiału.

Innym materiałem, który bezwzględnie musi być suszony jest materiał podporowy PVA lub BVOH, który rozpuszcza się w wodzie. Dla tej grupy filamentów naturalna wilgoć w powietrzu jest wysoce degradacyjna i bez dedykowanego urządzenia suszącego nie warto zaczynać z nim poważnej pracy.

Oficjalna cena FilaDryer S2 nie jest jeszcze znana. Wcześniejszy model (S1) był oferowany w cenie 71,99 EUR, ale aktualnie jest w wyprzedaży w cenie 44,99 EUR.

Źródło: materiały prasowe

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like