Robiąc research w sieci w związku z poprzednim artykułem na temat druku 3D butów z drukarki CubeX, natrafiłem na projekt studia Continuum Fashion – N12. Jest to komplet bikini drukowanego za pomocą drukarek 3D SHAPEWAYS, wykonanego z małych kawałków nylonu, połączonych ze sobą bezszwowo. Bikini zostało ogłoszone pierwszym kompletnie wydrukowanym na drukarce 3D, gotowym do noszenia elementem ubioru. Podobnie jak wspomniane buty mają tylko jedną wadę – są niefunkcjonalne i brzydkie.

Źródło: www.shapeways.com

Źródło: www.shapeways.com

Bikini powstały jako wspólny projekt Continuum Fashion i SHAPEWAYS. Pierwsi zaprojektowali bikini, drudzy wydrukowali je przy użyciu nylonu 12 (WSF) w technologii SLS. Wybór nylonu jako materiału do druku został uzasadniony jego specyficznymi właściwościami – jest on wodoodporny i wg projektantów, po zamoczeniu staje się bardziej komfortowy w dotyku. W projektowaniu bikini, posłużyło oprogramowanie Rhino 3D CAD, ze specjalnie napisanym algorytmem umożliwiającym wygenerowanie struktury możliwej do wydrukowania na drukarce 3D tkaniny. Bikini składa się z małych nylonowych kółek połączonych ze sobą w odpowiedni sposób – ich rozmiary odpowiadają krzywiźnie formy tworząc gładką i przylegającą do ciała powierzchnię.

Źródło: www.shapeways.com

Źródło: www.shapeways.com

Zatem mamy do czynienia z dość mocno skomplikowanym i zaawansowanym technologicznie projektem, którego stworzenie było nie lada wyzwaniem zarówno od strony projektu jak i samego druku 3D. Pytanie czy było to tego warte…? Bikini trudno nazwać sexownym lub stylowym – jego krój przypomina raczej tani komplet z marketu lub dyskontu, opatrzonego logiem TIP. Jest wykonane z materiału przemysłowego – i chociaż jego twórcy zapewniają o zaletach funkcjonalnych, trudno uwierzyć alby nylon sprawdzał się lepiej od tradycyjnych dzianin, z których szyte są zwykłe bikini i kostiumy kąpielowe. I na koniec jeszcze jedna dość istotna informacja – czy wspominałem ile kosztuje taki komplet?

394,30 €

…czyli ok. 1300 PLN. Trochę drogo, prawda…?

Czy ktoś zamówi taki komplet za taką cenę? Cóż, możliwe, że znajdzie się kilka na tyle chorych na dekadencję osób, które w poszukiwaniu wrażeń i nowości pokuszą się na tak absurdalny zakup. Możliwe, że tego lata, gdzieś na świecie, na prywatnej plaży, pojawi się znudzona życiem dama, przywdziewająca ten drogocenny, nylonowy kostium, wzbudzając furorę wśród swoich równie znudzonych codziennością przyjaciół i znajomych. Poza tym nie sądzę… Ludzie nie są aż tak głupi.

Źródło: www.shapeways.com

Źródło: www.shapeways.com

Po co więc SHAPEWAYS ten projekt? Myślę, że dla rozgłosu. Oto pierwsze na świecie drukowane na drukarce 3D bikini! A tam gdzie pojawia się bikini – pojawiają się również cycki. A cycki gwarantują rozgłos. Czy SHAPEWAYS potrzebuje akurat takiego rodzaju rozgłosu? Nie sądzę, ale fakt jest faktem, że projekt powstał, a z nim liczne materiały prasowe na całym świecie. Jeśli chodzi o studio Continuum Fashion to rozgłos jest oczywisty – to jedyny projekt z jakiego tworzące je Panie są aktualnie znane. I patrząc na ich wspólne zdjęcie, nie dziwię się zanadto ani skąd taki dziwny i niefunkcjonalny pomysł na projekt, ani dlaczego krój zaprojektowanego przez nie stroju kąpielowego wygląda tak a nie inaczej…

Źródło: www.shapeways.com

Źródło: www.shapeways.com

Źródło: www.shapeways.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D