Nakładki ortodontyczne nie są nową metodą leczenia, ale w ciągu ostatnich pięciu lat poziom ich użycia wśród pacjentów i dentystów zdecydowanie wzrósł. Szwajcarska firma nivellmedical AG powstała w celu ulepszenia tego procesu – dostarczania lepszych produktów dla pacjenta przy jednoczesnym upraszczaniu przepływów pracy dla stomatologów. Od samego początku istnienia w pracy wykorzystywała technologię druku 3D, ale dopiero w 2018 r. – po wdrożeniu technologii MultiJet Fusion firmy HP, udało się jej osiągnąć najwyższy poziom wydajności.

nivellmedical zostało założone na początku 2015 r. przez doświadczonych specjalistów w dziedzinie ortodoncji, terapii nakładkami ortodontycznymi, stomatologii praktycznej oraz technologii medycznej. Celem firmy było opracowanie produktu łączącego w sobie najbardziej przyszłościowe rozwiązania z prawie 20 lat praktyki w leczeniu za pomocą nakładek ortodontycznych. Firma osiągnęła swój cel opracowując system nakładek ortodontycznych nivellipso. Ta innowacyjna nakładka do prostowania zębów łączy w sobie maksymalną przeźroczystość oraz skuteczną konstrukcję, jak też system potrójnego usztywnienia umożliwiający korekcję różnego rodzaju wad zgryzu z wysoką precyzją i maksymalnym poziomem komfortu dla pacjenta.

nivellmedical AG to pierwsza firma na rynku oferująca zindywidualizowane, tworzone ręcznie rozwiązania pod kątem terapii nakładkami ortodontycznymi: to wyróżniające rozwiązanie umożliwia stomatologom i ortodontom zapewnienie zindywidualizowanej terapii przy minimalnym wysiłku i przy maksymalnym komforcie i wynikach estetycznych dla pacjentów.

„Nasz proces zazwyczaj zaczyna się od bezpośredniego zeskanowania jamy ustnej pacjenta lub gipsowego modelu” – mówi Dr Milan Stojanovic – prezez zarządu firmy – „następnie skan jest przetwarzany i opracowujemy plan leczenia. Po zatwierdzeniu przez lekarza, modele wydrukowane w 3D są tworzone i służą do termoformowania końcowego materiału nakładki. Aby dało się wytworzyć nasz produkt, modele muszą być najwyższej jakości”.

Pierwszym etapem cyfrowego przepływu pracy nivellmedical jest przekształcenie widoku wnętrza jamy ustnej pacjenta na postać cyfrową. Obecnie wielu dentystów i ortodontów może wykonać to bezpośrednio, wykorzystując skaner doustny pozwalający na utworzenie cyfrowego odlewu. Jeżeli lekarz nie może wykonać skanu – tworzy się gipsowy model, który następnie jest wysyłany do laboratorium nivellmedical w celu zeskanowania.

Po ukończeniu tego etapu skan jest przetwarzany przez zespół nivellmedical. Unikalne oprogramowanie firmy pomaga w wyeliminowaniu błędów skanowania poprzez zamknięcie wszystkich otworów, które nie nadają się do druku 3D. Program oddziela również każdy ząb, umożliwiając niezależne poruszanie w miarę postępu leczenia. Następnie opracowuje się wirtualny model odlewu, zgodny z planem pracy stomatologa.

Po ukończeniu prac przygotowawczych, lekarz otrzymuje plan leczenia. Po jego zatwierdzeniu oprogramowanie nivellmedical oblicza kształt każdego następnego modelu stosowanego w trakcie leczenia. Każdy model jest drukowany w 3D, po czym służy jako forma dla ostatecznych nakładek, wytwarzanych w drodze procedury termoformowania. Po kilku etapach, obejmujących czyszczenie i pakowanie, końcową nakładkę wysyła się do stomatologa.

Aby firma nivellmedical mogła zrealizować swoje plany w tej bardzo konkurencyjnej branży, każdy model musi być efektywny kosztowo i najwyższej jakości. Z uwagi na rozwój tej dziedziny, rozwiązanie nivellmedical musi być skalowalne, aby umożliwić firmie zaspokojenie bieżącego popytu.

„Nasze laboratorium druku 3D powstało w 2015 r.” – mówi dr Stojanowic – „choć odniosło sukces, zawsze szukamy sposobów poprawy naszej technologii. Na początku roku 2018 skontaktował się z nami szwajcarski dystrybutor maszyn HP – SGSolution. Nasze rozmowy i dyskusje wewnętrzne doprowadziły do wniosku, że faktycznie chcemy zmienić nasz proces druku 3D”.

We współpracy z SGSolution AG, zespół nivellmedical najpierw przekazał pliki modeli dentystycznych do wydruków próbnych z wykorzystaniem technologii HP MJF. Przebadano też materiał HP 3D High Reusability PA 12, aby upewnić się, że jest on bezpieczny do zastosowań medycznych. Na podstawie wyników prób, firma nivellmedical zdecydowała się pójść dalej.

Po zakończeniu prób firma nivellmedical zdecydowała się na zakup drukarki 3D HP Jet Fusion 4200. W trakcie produkcji stwierdziła, że w tym przypadku istotną zaletą jest prędkość. Dzięki technologii HP MJF można obecnie drukować do 1000 modeli dziennie. Pomogło to zespołowi nivellmedical zwiększyć produktywność, otwierając drogę do rozwoju.

nivellmedical i współpracujący z firmą stomatolodzy byli bardzo zadowoleni z jakości modeli 3D wytworzonych za pomocą technologii HP. Branża przykłada też dużą wagę do zrównoważonego rozwoju. Zarówno wewnętrzni jak i zewnętrzni klienci są pod dużym wrażeniem możliwości recyklingu materiałów HP.

„Modele dostarczone przez nivellmedical są bardzo dobrej jakości i całkowicie spełniają wszelkie potrzeby profesjonalnych dentystów pracujących w dziedzinie ortodoncji” – mówi stomatolog, dr Cecile Freivogel – „ale kiedy nivellmedical ogłosiła zmianę technologii drukowania 3D, najbardziej ucieszył mnie zwiększony nacisk na zrównoważony rozwój.

Jednak być może największa korzyść wynika z ekonomii. Firma nivellmedical stwierdziła, że w wyniku zmiany procesu drukowania 3D koszt wykonania części zmalał o 90%. Oszczędności można było zainwestować w działalność gospodarczą, dodatkowo przygotowując firmę na rozwój w przyszłości.

„HP Multi Jet Fusion pomaga nam w skalowaniu działalności, umożliwiając zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na nakładki ortodontyczne nivellipso” – opowiada dr Stojanovic. „Obecność potężnego partnera, jakim jest HP, który stale przesuwa granice, jest dla nas olbrzymią zaletą. Spoglądamy bardzo obiecująco w przyszłość”.

Przedsiębiorstwa zainteresowane przetestowaniem lub zakupem technologii druku 3D HP Multi Jet Fusion zachęcamy do kontaktu z firmą Integart Sp. z o.o.

Źródło: materiały prasowe Integart

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like