Równo miesiąc temu francuski ORANGE we współpracy ze Sculpteo, jedną z największych firm oferujących usługi druku 3D na świecie, uruchomił serwis internetowy umożliwiający zamówienie wydruku 3D spersonalizowanego etui na telefon komórkowy. Teraz w ślady ORANGE`a podążył Deutsche Telekom, właściciel marki T-Mobile i zarazem największa firma telekomunikacyjna w Europie. Koncern uruchomił serwis o dokładnie tej samej funkcjonalności, tj. sklep on-line ze spersonalizowanymi za pomocą drukarek 3D etui na smartfony: www.fabplace.de.

Źródło: www.fabplace.de

Źródło: www.fabplace.de

Serwis T-Mobile jest na razie wciąż w fazie testów, mimo to można już za jego pomocą zamawiać produkty. Chociaż nie jest to bynajmniej takie proste… Aby móc tego dokonać należy wpierw zainstalować sobie specjalny plug-in:

Fabplace

Jako że nie jestem zwolennikiem instalowania sobie na komputerze wszystkiego co popadnie, tym bardziej wiedząc, że nie będę z danej rzeczy zbyt często korzystał, nie było mi dane sprawdzić jak działa aplikacja T-Mobile. Jest o dość spora wada systemu, ponieważ z doświadczenia wiem, że w podobny sposób zrezygnuje z tego część potencjalnych użytkowników. Dla porównania aplikacja ORANGE / Sculpteo działa bez potrzeby instalacji jakichkolwiek dodatków. Co więcej, rozwiązanie jest w ogóle niedostępne na urządzeniach mobilnych – zakładam że prędzej czy później T-Mobile uruchomi dedykowaną aplikację na smartfony, ponieważ oferowanie usługi zamawiania spersonalizowanych etui na telefony, która nie działa na telefonach, jest dość słabe…

Poza tym serwis wygląda od strony funkcjonalnej dość podobnie do francusko-amerykańskiego pierwowzoru. Ma w ofercie więcej modeli telefonów: Apple, Samsung, HTC i Sony (ORANGE tylko dwa pierwsze), a dostępnych jest łącznie 48 projektów. Ceny kształtują się w przedziale od 24,95 € do 34,95 € za sztukę.

Źródło: www.fabplace.de

Źródło: www.fabplace.de

Z uwagi na to, że jest to dość świeży temat, podarowałem sobie jakąkolwiek próbę kontaktu w tej sprawie z polskim oddziałem T-Mobile. Podejrzewam zresztą że efekt byłby dokładnie taki sam jak w przypadku ORANGE`a. Nie mniej jednak trend jaki pojawia się w związku z usługami dotyczącymi druku 3D każe przypuszczać, że lada moment do wspomnianej dwójki dołączą kolejni operatorzy i moda na personalizowane etui na telefony dotrze w końcu i do nas.

Źródło: www.3ders.org

PS: wiem do czego służy plug-in UNITY; gdybym go używał, nie publikowałbym tylu artykułów 🙂

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować