Tak, to są oryginalnych rozmiarów Gwiezdne Wrota. Tak, powstały przy udziale niskobudżetowych drukarek 3D…

0

Gwiezdne Wrota” to kultowy film science fiction z 1994 r., wyreżyserowany przez specjalistę od kina akcji – Rolanda Emmericha, z Kurtem Russellem w jednej z ról głównych. Sukces kasowy sprawił, że motyw przewodni filmu stał się na przestrzeni lat prawdziwą fabryką do zarabiania pieniędzy. Na jego kanwach powstały trzy seriale, dwa filmy długometrażowe będące rozwinięciem seriali oraz niezliczone książki, komiksy i gry.

Chociaż dziś Gwiezdnym Wrotom daleko już do popularności z lat 90-tych i 00-nych, belgijskie muzeum Musée royal de Mariemont w Morlanwelz postanowiło otworzyć wystawę wykorzystującą motywy z uniwersum „Stargate„. Centralnym punktem będą oryginalnych rozmiarów Gwiezdne Wrota, do stworzenia których wykorzystano drukarki 3D.

Wrota mają rozpiętość blisko 7 metrów i składają się z ok. 12 tysięcy elementów. Dwa tysiące z nich zostało wydrukowanych na drukarkach 3D w technologii FDM. Pozostałe części zostały wyfrezowane i wycięte laserem z drewna.

Do produkcji drukowanych elementów wykorzystano drukarki 3D Flashforge, spięte w składającą się z 20 maszyn farmę. Do frezowania wykorzystano frezarkę Marchant Dice, a do wycinania – Thunder Laser.

Stargate 03

Całkowity czas produkcji i montażu Wrót wyniósł ok. 1000 godzin. Produkcji tej niezwykłej instalacji podjęło się studio Vigo Universal specjalizujące się m.in. w tworzeniu projektów przestrzennych przy użyciu nowych technologii. Wystawa pt. „From Stargate to Comics: The Egyptian Gods in the geek culture” będzie otwarta do listopada tego roku.

Stargate 02

Stargate 01

Źródło: www.all3dp.com

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.