Dziś  mija ponad miesiąc od targów Euromold 2013. Ze względu na ten miesięczny czas warto myślę napisać parę słów o samych targach i wydarzeniach które wydarzyły się zaraz po nich. Czemu akurat taki odstęp od relacji o jaką prosił mnie Paweł równo miesiąc temu? Z paru powodów.

Euromold 05

1. Szybko przyszło/ szybko poszło

Od blisko 8 lat jestem na wszystkich dotychczasowych targach Euromold. Od trzech nie tylko jako zwiedzający ale przede wszystkim jako wystawca „HUB TierTime East Europe” . Od ostatnich właśnie 3 lat widać na hali nr 11 duże zmiany. Czego one się tyczą. Przede wszystkim sprzęt, już 2009 roku szumnie firma A1 próbowała  zawojować podwoje Europy maszynami BFB – tak był czas w którym Bre Pettis zajmował się zgoła innymi rzeczami niż produkcją MB. Z roku na rok maszyn low cost przybywało, lecz następował bardzo ciekawy mechanizm. Producenci urządzeń pojawiali się i równie szybko znikali, o firmach które prezentowały swoje rozwiązania 2 -3 lata temu jest cicho.

Euromold 01

Były to miej lub bardziej udane start upy, szybkie szturmy na rynek. I nie mam tu na myśli jedynie małych i tanich urządzeń, zdarzały się również skoki na głęboką wodę, doskonale pamiętam jak niejaka firma Zorro pokazywała enigmatyczne urządzenie będące połączeniem DLP oraz SLS (dokładnie tak było!) – maszyna oczywiście jedynie stała – ale było za to co pokazać 🙂 – prawidłowość w tym wypadku również była jedna ,za tworem stał stosunkowo mały kapitał .W tym roku było podobnie tyle że z dużo większą siłą. Mnóstwo projektów open source, bardziej lub mniej udane maszyny. Widowiskowy kącik DIGI LAB z, DeltaTower, FELIXrobotics, Fabmaker, ColorFabb, 2PrintBeta, iRapid, TNO Formlabs, German RepRap, iGo3D, Kuhling&Kuhling, Picaso3D, be3D, TNO, ColorFabb,. Najbardziej daje do myślenia to, że właśnie firmy z pod znaku RepRap zostały umieszczone pomiędzy przejściem do innych hall trochę po macoszemu co do reszty.

Pierwsze miesiące po premierach targowych zazwyczaj weryfikują firmy – na razie minął miesiąc i parę dni … zobaczmy. Jeden fakt który smuci, większość pokazywanych urządzeń low cost drukowała po prostu kiepsko.

Euromold 03

2. Led Zepplin rapid prototyping czyli dinozaury

Dinozaury rapid prototyping czyli giganci branży 3D System/ Starastys vel Objet/ czy EOS.  Oni mają się dobrze. Jest to o tyle  ciekawe zjawisko, że wbrew szumnym artykułom odnośnie wielkich działań patentowych. Te firmy spokojnie sobie koegzystują . Co więcej, zajrzyjmy do  alkowy firmy te się świetnie się ze sobą znają, lubią, współpracują i to nie tylko na poziomie handlowym. Bez strachu na ten moment szturmują low cost (efekt ostatnich tygodni). Tak więc mamy nowe maszyny.

Euromold 04

3. Co warto było zobaczyć?

Od EOS urządzenie M400 które jest dosłownie „kombajnem” od wykonywania detali z metalu. Krótko – od momentu wykonania detalu do momentu jego finalnej wersji (oczyszczanie, piaskowanie itp.) wszystko odbywa się w jedynym urządzeniu. Najkrócej rzecz ujmując raczej się nie boją nadchodzących bojów patentowych.

Stratasys – połączywszy siły z OBJETEM pokazał jak zwykle cała gamę urządzeń FDM ( pozostając przy swoim tj. cały czas dodatkowe dopłaty do implementacji nowych materiałów do maszyn np. lina FORUTS ) pokazał również nowy giętki materiał (sic!) . Natomiast nastąpił pewien przełom, Stratasys kierunkuje swoje działania w sferze Rapid Tooling tj wykorzystuje elementy „drukowane” jako formy wtryskowe/lub elementy form wtryskowych. Pokaz wprawdzie na wtryskarce laboratoryjnej odbywał się z regularną precyzją.

3D Systems – czyli co nowego dało się skopiować a co rozwinąć. ProJet 1200 małe cacko oparte o moim skromnym zdaniem o  Miicraft oraz Maszyn PROJET 4500 oraz 5500. Z utęsknień czekam na realne modele wykonane na tych sprzętach…nie na targach tak na żywo :-). Jedno czego nie da się zarzucić 3D System to rewelacyjna stylistyka urządzeń. Czy skopiowana czy swoja przykuwa uwagę na plus. Świetnie przygotowane stanowisko targowe podzielone na dwa odrębne działały professional oraz low cost gdzie królował skaner SENSE oraz Cubifty.

Euromold 02

4. Reasumując

Pierwsze pół roku po wydarzeniach Euromold zazwyczaj kierunkowało działania dużych firm oraz eliminowało lub rozwijało małe przedsięwzięcia. Z przykrości obserwuje niestety szturm tych dużych na rynek  konsumencki – low costowy, a mamy dopiero styczeń. Jeśli reszta roku potoczy się tym torem. Obawiam się, że w przyszyły roku zobaczmy znów podobne zjawisko mnóstwo aspirujących nowych firm, i historie o tych którzy próbowali… Pojawi się jedynie pytanie których będzie więcej?

Euromold 06

Maciej Patrzałek
Prezes Solveere Sp. z o.o., firmy będącej czołową pracownią konstrukcyjną z branży automotive w kraju, specjalizującej się w rapid prototyping oraz przedstawiciel takich firm jak Tiertime enVisiontec, czy M-Cor. Związany z branżą druku 3D praktycznie od samego początku jej komercyjnego istnienia w Polsce, tj. od połowy lat 00-nych.

  4 Komentarze

  1. Fajnie, fajnie, tylko “zrzucimy alkowę”? Seriously?

   Alkowa – wydzielona część izby, pokoju, najczęściej w formie wnęki bez okien. http://pl.wikipedia.org/wiki/Alkowa

   1. Dziękuje Jakub za uwagę. Nie jestem jezykoznawca, ale wlasnie alkowa zazwyczaj skrywała intymne tajemnice jako własnie ta czesc domu w ktorej sie sypia. Oddzwielona byla od reszty domostwa min. zasłoną ktorą zwyczjowo rowniez okreslano jako alkowa z tego co mi wiadmo. Poprosilem Pawla o zmiane by bylo bardziej czytelnie. Jesli jeszcze jakies elemnty budza Twoj niepokoj prosze o kontakt.

    1. Macieju, zaczynasz dyskusję nad znaczeniem słowa “alkowa”.
     Zauważ, że nie podważam Twoich kompetencji merytorycznych. Chodzi o to aby język giętki powiedział wszystko co pomyśli głowa.
     Nie możemy jednak debatować nad znaczeniem słów, które swoje znaczenia od dawna mają. Chyba ze chcesz zostać postacią z filmu Barei.
     Jeśli o mnie chodzi, to po dokonaniu poprawki w tekście, można moje komentarze skaskować. Zaoferowałbym swoją pomoc jako korektor gdybym miał pewność, że się ze swojej oferty mógłbym wywiązać.

     1. Jakub, nie zamierzam wdawać się w dyskusje bo ani miejsce odpowiednie do tego, ani specjalna potrzeba, sam temat uważam za zamknięty. Tyle.

  Brak możliwości dodawania komenarzy

  Może cię również zainteresować