Podczas gdy (prawie) wszyscy producenci filamentów do niskobudżetowych drukarek 3D drukujących w technologii FDM na świecie prześcigają się w stworzeniu “najlepszego” PLA lub ABS, amerykański taulman3D jest jedną z niewielu firm, które systematycznie starają się poszerzyć ogólnie obowiązujący podział na te dwa najpopularniejsze materiały o nowe rozwiązania. Lista osiągnięć taulmana jest trudna do przecenienia – do dzięki niemu w świecie niskobudżetowego druku 3D pojawiły się zróżnicowane pod względem wytrzymałości nylony, transparentne filamenty oparte o PET, czy materiały odporne na wysokie temperatury i/lub środki chemiczne. Najnowszym materiałem opracowanym i wprowadzonym na rynek przez firmę jest TECH-G, filament łączący właściwości PLA i ABS.

TECH-G powstał w 2014 roku, a na początku 2015 r. jego próbki zostały rozesłane do wybranego grona testerów, którzy mieli okazję drukować z niego na swoich drukarkach 3D i zgłaszać swoje opinie producentowi. To standardowa dla taulmana procedura wprowadzania filamentów na rynek, który każdorazowo rozsyła próbki swoich nowych materiałów do osób związanych ze społecznością RepRap na świecie w oczekiwaniu na feedback, w celu wprowadzenia ewentualnych modyfikacji.

Nowy filament jest pochodnym politereftalanu etylenu (PET) i stanowi niejako połączenie PLA i ABS. Jego kluczowe właściwości to wysoka wytrzymałość i elastyczność, przy równoczesnym braku charakterystycznego dla np. ABS zapachu w trakcie procesu drukowania 3D. Na chwilę obecną TECH-G występuje w postaci transparentnej (podobnej do t-glase) i jest sprzedawany w nietypowych jak na taulmana szpulach o wadze 1kg (zwykle jest to 1 funt, czyli ok. 0,45 kg).

Zalecana temperatura drukowania materiału to 238°C. Zbyt niska temperatura może spowodować niższą transparentność drukowanych modeli, z kolei zbyt wysoka może powodować tworzenie się pęcherzy. Pełna specyfikacja filamentu to:

  • wytrzymałość na rozciąganie 5,900+ PSI
  • wydłużanie: 3%
  • odporność na uderzenia (IZOD): 2.14 ft-lbf/inch
  • kolor: transparentny
  • powonienie: brak
  • przezroczystość: 90%
  • temperatura druku 3D (uzależniona od średnicy głowicy): 235°C – 240°C
  • certyfikat FDA CFR 177.1315
  • wytrzymałość temperaturowa: 80°C.

Taulman testował jakość TECH-G pod kątem rozciągania, w którym był on poddawany różnym stopniom napięcia, odkrywając równocześnie jak jest on elastyczny i wytrzymały. Mimo, iż kolorystyka filamentu została póki co ograniczona do jednego – transparentnego koloru, to zalety TECH-G sprawiły, iż został on doceniony przez szereg testerów za wyjątkowo funkcjonalny i użyteczny. Niwelując słabszą wytrzymałość typową dla PLA oraz kurczliwość i słabszą wytrzymałość na rozciąganie ABS, taulman ma nadzieję na wprowadzenie na rynek nowego standardu filamentów do druku 3D.

Źródło: www.3dprintingindustry.com
Grafika: [1] [2] [3]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

2 Komentarze

  1. A jak to jest z powtórnym użyciem? ABS się degeneruje i nie opłaca się już nic potem z nim robić. Natomiast PET jeżeli nadawałby się do ponownego użycia mógłby stać się bardzo dobrym materiałem również ze względu na cenę, bo jest po prostu bardzo łatwo dostępny. Nawet jeżeli ich PET jest jakoś zmodyfikowany, to i tak można by przerabiać choćby nieudane wydruki.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować