taulman3D – jeden z najbardziej innowacyjnych producentów filamentów na świecie, specjalizuje się przede wszystkim w super wytrzymałych materiałach opartych o nylon, jak również unikalne i wielce nietypowe materiały, jak np. imitujące szkło t-glase, lub kompozyt nylonu i grafenu Nylon 680, który jest odporny na wrzątek i parę wodną. Teraz firma wprowadza do oferty materiał inny niż wszystko inne co do tej pory posiadał, choć z drugiej strony… dość popularne jeśli chodzi o resztę producentów. Oto pierwsze PLA produkcji taulmana o nazwie… In-PLA. Oczywiście jak to zwykle w przypadku tego producenta bywa, nie jest to po prostu zwykłe, pierwsze z brzegu PLA…

Głównymi cechami nowego filamentu, są zwiększona wytrzymałość, wysoka transparentność oraz brak charakterystycznego dla „czystego” PLA, żółtego odcienia. Filament występuje w 6 kolorach – przezroczysty / naturalny, przezroczysty niebieski, przezroczysty zielony, przezroczysty czerwony oraz tradycyjne biały i czarny o pełnym nasyceniu kolorystycznym. W przeciwieństwie do reszty filamentów producenta, są one na 1-kilogramowych szpulach, a nie 1-funtowych (ok. 0,45 kg). Występują w dwóch średnicach – 1,75 i 2,85 mm. Powinny być drukowane w temperaturach na poziomie 207 °C – 212°C, przy standardowych ustawieniach dla PLA.

Aby zwiększyć transparentność wydruków, taulman zaleca stosowanie popularnej żywicy wykończeniowej XTC-3D.

taulman In-PLA 02

taulmann zwraca uwagę na kwestię zwiększenia wytrzymałości i sztywności materiału. Jest to o tyle ważne, iż pozwala na przemysłowe wykorzystanie In-PLA, dzięki połączeniu jego naturalnych właściwości (znikoma lub niewielka kurczliwość w trakcie druku 3D) z użytecznością (zwykłe PLA jest mniej wytrzymałe od ABS lub XT). Dodając do tego wspomnianą transparentność, istnieje duża szansa, ze materiał znajdzie wielu odbiorców w profesjonalnych branżach wytwórczych.

taulman In-PLA 03

Źródło: www.3ders.org
Grafika: [1] [2] [3]

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like